شهرآرا تهران ؛محبوب ترین محله در غرب پایتخت برای زندگی

شهرآرا تهران ؛محبوب ترین محله در غرب پایتخت برای زندگی

23 اردیبهشت 1403

محله گردی

شهرآرا تهران ؛محبوب ترین محله در غرب پایتخت برای زندگی

شهرآرا تهران موضوعی است که قصد داریم در این مقاله در رابطه با تاریخچه، امکانات و خدمات رفاهی و همچنین قیمت آپارتمان در آن با شما صحبت کنیم. اگر قصد سکونت در این محله محبوب و سرزنده را دارید خواندن این مطلب را از دست ندهید.

فهرست مطالب

تاریخچه محله شهرآرا

شهرآرا کجاست

شهرآرا منطقه چند است

معرفی خیابان‌های مهم شهرآرا

معرفی امکانات رفاهی محله شهرآرا

ساختمان پزشکان دانش شهرآرا

اداره گذرنامه شهرآرا تهران

شهرآرا مترو

تاریخچه محله شهرآرا

همانطور که در مقاله محله دریان نو به آن اشاره کردیم حاج مهدی دریانی محله دریان نو، شهرآرا و مناطق اطراف را پایه گذاری کرد. در حقیقت پیدایش این محله با راه‌اندازی شرکت ساختمانی شهرآرا توسط حاج مهدی دریانی آغاز شد. قبل از راه‌اندازی شرکت، تمام زمین‌های این محله خالی از سکنه و بیابان بود. در دهه ۳۰ و ۴۰ هنگامی که مهندسان شهری به فکر گسترش شهر تهران افتادند، به سراغ این مکان‌ها رفتند. به همین دلیل شهرآرا بعد از تاسیس و از دهه ۱۳۴۰ به بعد، جزء مناطق مدرن شهری در تهران و حتی در کشور محسوب می‌شد.

آنطور که از شواهد پیداست دولت به مرور زمان به ساخت‌وساز در این محله پرداخت و مجتمع‌های مسکونی را به کارکنان خود اهدا کرد. اگر به سکونت در محله پر رفت و آمد و پرهیاهو علاقمندید و دسترسی به امکانات محلی برای شما در اولویت است، از خرید و اجاره خانه در این محله غافل نشوید.

خرید خانه در تهران

شهرآرا کجاست

شهرآرا یکی از بهترین محله‌های غرب استان تهران است. این محله از سمت شمال به بزرگراه جلال آل احمد و محله گیشا از سمت شرق به بزرگراه چمران و خیابان فاطمی از سمت غرب به بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری  و محله تهران ویلا و محله ستارخان و از سمت جنوب نیز به شادمان منتهی می شود. 

شهرآرا منطقه چند است

شهر آرا در منطقه دو شهرداری تهران قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این محله به گونه ای است که در مجاورت سه بزرگراه بسیار مهم تهران نظیر؛ بزرگراه جلال‌آل احمد، شیخ فضل‌الله نوری و چمران قرار دارد. اگر در این محله ساکن شوید، به راحتی می‌توانید از طریق این سه بزرگراه‌ها به تمام نقاط تهران و خارج از تهران دسترسی پیدا کنید.

معرفی خیابان‌های مهم شهرآرا

یکی از مهم‌ترین خیابان‌های غرب تهران که قسمتی از آن در محدوده شهرآراد  قرار گرفته، خیابان ستارخان است. از دیگر خیابان‌های مهم این محله می‌توان به خیابان شهرآرا و پاتریس لومومبا اشاره کرد.

قیمت آپارتمان در شهرآرا تهران

قیمت آپارتمان در این محله متغیر است و همانند سایر محله های تهران به لوکیشن، متراژ، طبقه ، عمر ساختمان، متریال به کار رفته و ... بستگی دارد. در نتیجه نمی توان برای این محله قیمت ثابتی را برای خرید یا اجاره در نظر گرفت. بر اساس آگهی های ثبت شده پلتفرم آقای املاک در اردیبهشت ماه 1403 قیمت آپارتمان در این مله بدین صورت است که:

برای یک واحد مسکونی ۸۹ متری، دو خوابه، ۲ ساله کلید نخورده ، طبقه 4 از 5، دارای پارکینگ، انباری، آسانسور، بالکن باید متری ۱۲۵٬۸۴۲٬۰۰۰ تومان برابر با ۱۱٬۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان هزینه کرد.

همچنین یک واحد آپارتمان ۱۵۰ متری ، سه خواب، یک خواب مستر، ساخت 1403، طبقه 3 ، دارای پارکینگ در همکف ، آسانسور،  ۱۵ متر انباری سندی هر متر مربع ۱۳۳٬۳۳۳٬۰۰۰ تومان معادل با ۲۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان در بنگاه های املاک معامله می شود.

پیش خرید آپارتمان در تهران

معرفی امکانات رفاهی محله شهرآرا

این محله دارای چندین ویژگی بسیار مهم است. به عنوان مثال اداره گذرنامه نخستین ویژگی در محله شهرآرا به حساب می آید. این مرکز دولتی در خیابان شهرآرا قرار دارد. دومین ویژگی این محله به بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) اختصاص دارد. یقینا اگر ساکن غرب تهران باشید و به صورت اورژانسی خود یا اطرافیانتان دچار حادثه یا بیماری شوید، اورژانس شما را به این مرکز درمانی منتقل خواهد کرد. از دیگر مراکز درمانی شهرآرا می‌توان به انجمن دیابت واقع در خیابان ملکوتی اشاره کرد. این انجمن در سال ۱۳۶۸ تاسیس شد. جالب است بدانید مطب رئیس انجمن دیابت، اسدالله رجب که متخصص تغذیه کودکان نیز هست، در خیابان کوثر ستارخان که نزدیک به شهرآراست، قرار دارد.

سومین ویژگی این محله محبوب، بوستان یا همان پارک شهرآرا است. با اینکه شهرآرا، چندین بوستان کوچک و بزرگ را در دل خود جای داده، اما پارک شهرآرا از مهم‌ترین و وسیع‌ترین بوستان‌های این محله به شمار می‌رود. این بوستان بیش از ۶۰ سال قدمت دارد. 

بوستان شهرآرا تهران

چهارمین ویژگی محله شهرآرا، اماکن مذهبی آن است. مسجد شهرآرا که وجه تمایز آن به نسبت سایر مسجدهای تهران، قدمت آن است. تاسیس این مسجد به سال ۱۳۴۴باز می‌گردد. از دیگر مراکز مذهبی این محله می‌توان کلیسای آشوری سن پنطیکاستی و کلیسای برادران آشوری را نام برد. کلیسای سن پنطیکاستی در سال ۱۳۵۴ تاسیس شد و  نام خود را وامدار عید پنطیکاست مسیحیان پروتستان است.

از دیگر شاخصه های این منطقه می توان به دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان یا همان انستیتو روانپزشکی تهران واقع در خیابان منصوری‌کیا اشاره کرد. دقیقا پس از آبادانی محله، این مرکز آموزشی در محله ساخته شد. در داخل این دانشگاه، کتابخانه‌ای وجود دارد که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های حوزه روانشناسی در خاورمیانه شناخته می‌شود.

ساختمان پزشکان دانش شهرآرا

ساختمان پزشکان دانش شهرآرا در خیابان ستارخان، خیابان شهرآرا،پلاک ۱۴۳ واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این مجتمع پزشکی در نزدیکی مراکزی مانند بوستان شهرآرا، بیمارستان رسول اکرم و اداره کل گذرنامه تهران واقع شده است. اگر قصد مراجعه به این مرکز درمانی را دارید باید بگوییم که نزدیکترین ایستگاه مترو به این مکان، مترو تربیت مدرس و نزدیکترین ایستگاه اتوبوس به این مکان، ایستگاه اتوبوس خرم می‌باشد.

اداره گذرنامه شهرآرا تهران

اداره گذرنامه شهرآرا تهران در محله شهرآرا_ پاتریس و خیابان شهرآرا واقع شده است. این اداره یکی از یازده اداره و سازمان دولتی در محله شهرآرا - پاتریس تهران می‌باشد که به لحاظ لوکیشن در مجاورت مراکز مهمی مانند بیمارستان رسول اکرم، پاساژ آرنا و همچنین اداره پلیس مهاجرت و گذرنامه قرار گرفته است.

شهرآرا مترو

در رابطه با وضعیت حمل و نقل عمومی من جمله مترو باید گفت که محله شهرآرا فاقد ایستگاه مترو است. و ساکنان برای استفاده از مترو باید به نزدیکترین ایستگاه یعنی ایستگاه تربیت مدرس مراجعه کنند. البته رفت‌وآمد با اتوبوس و تاکسی در این محله بسیار آسان می باشد. ایستگاه اتوبوس شهرآرا و ایستگاه اتوبوس تندروی میدان توحید برای رفاه حال ساکنین در این محله مستقر هستند.