تهران ویلا ؛محله ای که برای نخستین بار در پایتخت ویلاسازی شد

تهران ویلا ؛محله ای که برای نخستین بار در پایتخت ویلاسازی شد

18 اردیبهشت 1403

محله گردی

تهران ویلا ؛محله ای که برای نخستین بار در پایتخت ویلاسازی شد

محله تهران ویلا مبحثی است که قصد داریم در این مقاله از تاریخچه و بهترین خیابان های آن تا مراکز تفریحی، درمانی، مراکز خرید و ... با شما صحبت کنیم. اگر قصد خرید آپارتمان در تهران را دارید و این محله را برای سکونت انتخاب کرده اید حتما این مطلب را بخوانید.

فهرست مطالب

تاریخچه تهران ویلا

تهران ویلا کجاست

تهران ویلا منطقه چنده

معرفی محله تهران ویلا

معرفی خیابان های تهران ویلا برای سکونت

معرفی مراکز درمانی تهران ویلا

معرفی مراکز خرید تهران ویلا

آشنایی با مراکز تفریحی

مراکز مذهبی و مساجد تهران ویلا

تاریخچه تهران ویلا

در رابطه با تاریخچه تهران‌ ویلا باید گفت که نخستین اقدامات ساخت و ساز در این محله از زمان پهلوی اول آغاز شد؛  به علت آنکه سرعت رشد تهران و همچنین مسائل سیاسی در آن دوران پیش آمد به صورت نیمه کاره رها شد و در زمان ساخت و رشد شهرک غرب توسعه یافت.

شروع ساخت این محله در سال 1330 پس از ساخت پارک تهران‌ویلا و خیابان کشی آغاز شد پس از ساخت و ساز خانه‌ها در این محله امکاناتی برای این محله فراهم کردند. سه‌راه تهران‌ویلا و این محله در نزدیکی دریان‌نو و شهرآرا قرار دارند لذا اماکن مهم در این محله می توان به پارک تهران‌ویلا و مسجد حضرت مهدی (عج) اشاره کرد.

مجتمع شهید شوریده در این محله پس از انقلاب به روزنامه‌نگاران و نویسندگان روزنامه اطلاعات واگذار شد، اما امروزه و با افزایش جمعیت در این محل این گروه به جای دیگری منتقل و افراد دیگری در این محله ساکن شدند.

در کتاب تهران نامه اینگونه آمده است که:

«در تهران بعد از جنگ جهانی دوم که همزمان با دهه ۲۰ بود، تفکر جدیدی در مدیریت شهرداری تهران به وجود آمد. با توجه به مشارکت وزارت مسکن در شهرسازی، بنیاد پهلوی تصمیم می‌گیرد در ابتدای دهه ۳۰، محدوده‌ای در غرب تهران را که همان محله تهران ویلاست به ویلاسازی اختصاص بدهند و برای نخستین بار طرح ویلاسازی در پایتخت در این محله اجرا شد. گرچه بعد از مدتی که این کار انجام شد، طرح ناقص باقی ماند و موکول شد به ۱۰ سال بعد. اوایل دهه ۴۰ این طرح به محله شهرک غرب منتقل شد و می‌بینیم که در شهرک غرب اکنون ساختمان‌هایی به‌صورت ویلایی هست.

یعنی طبق تعریف ساخت ویلا هر ۴ جهت آن نماسازی شده و این طرح به‌طور کامل اجرایی شد. ولی در تهران‌ویلا به‌صورت ناقص باقی ماند.»

مطالب مرتبط: ستارخان تهران ؛معرفی محله ای با دیرینه بیش از 40 سال

پیش خرید آپارتمان در تهران

تهران ویلا کجاست

در رابطه با اینکه تهران ویلا کجاست باید گفت که این منطقه در محدوده خیابان ستارخان قرار دارد و از سمت شمال به بزرگراه شیخ فضل الله، از سمت شرق به بزرگراه جلال آل احمد و از جنوب به خیابان نیایش و خیابان ستارخان متصل می‌شود و در مجاورت محله‌های ‌شهرک آزمایش، کوی نصر، ستارخان، دریان نو و شهرآرا واقع شده است. بزرگراه‌های جلال‌آل‌احمد و شیخ فضل‌الله نوری، دسترسی به تهران ویلا را با استفاده از خودروی شخصی راحت کرده است؛ اگر دارای اتومبیل شخصی هستید بد نیست بدانید که محله تهران ویلا در طرح ترافیک زوج و فرد قرار ندارد به همین دلیل شما می‌توانید هر ساعت از روز به این محله تردد کنید.

برای اطلاع از به روزترین قیمت های خرید آپارتمان در تهران ویلا و اجاره آپارتمان در تهران ویلا بر روی لینک، کلیک کنید.

تهران ویلا منطقه چنده 

تهران ویلا منطقه چنده ؟ در پاسه به این سوال باید گفت که تهران‌ ویلا از محله‌های مدرن منطقه 2 شهرداری تهران به شمار می رود. محدوده جغرافیایی محله تهران‌ ویلا تهران به گونه ای است که از سمت شرق بین دو محله شهرآرا، از سمت غرب به پاک شمالی، از سمت جنوب به ستارخان و از شمال به کوی نویسندگان محدود می شود.

مطالب مرتبط: گیشا تهران ؛صفر تا صد معرفی محله قدیمی کوی نصر تهران

معرفی محله تهران ویلا

اگر به زندگی در خانه‌های ویلایی علاقه مندید و میخواهید در مرکز شهر تهران با قیمت مناسب خانه ویلایی خریداری کنید، محله تهران ویلا می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. تهران‌ ویلا قدمت بالایی دارد، این محله از امکانات رفاهی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی بسیار خوبی برخوردار است. نکته قابل توجه این است که در این محله برای نخستین بار از شماره برای نامگذاری خیابان های این محله استفاده شده است. ساختمان های این محله در بین دو حیاط قرار داشتند به عبارتی در دو طرف ساختمان حیاط وجود داشت.

از آنجایی که اولین سازنده این محله شخصی با نام آقای زارع که اصالتا یزدی بودند، غالب خریداران این ویلاها را یزدی ها تشکیل داده اند. به همین سبب محله تهران ویلا را به محله یزدی‌ها می‌شناختند. اکثر ساکنین این محله مسلمان و شیعه بودند؛ که امروزه افراد کمی از سایر مذاهب در این محله اقامت دارند.

مطالب مرتبط: مرزداران تهران ؛محله ای جذاب برای سکونت

معرفی خیابان های تهران ویلا برای سکونت

آگاهی از کوچه و خیابان‌های هر محله ای برای خرید خانه اهمیت بالایی دارد؛ چرا که فرایند خرید خانه دلخواه خود را کاهش می دهد. در رابطه با بهترین خیابان تهران ویلا برای زندگی می توان به خیابان منصوری کیا اشاره کرد که وجود بیمارستان رسول اکرم در جنوب این خیابان موجب شده رفت‌وآمد در این منطقه بیشتر شود و از سوی دیگر قیمت خانه در این محدوده افزایش یابد. از دیگر خیابان‌های مهم محله تهران ویلا عبارتند از:

 • خیابان کابلی
 • خیابان احمد الله وردی
 • خیابان هشتم شرقی
 • خیابان حسن علی بیگی
 • خیابان احد زارع
 • خیابان جوادی
 • خیابان صفویان
 • کوی نویسندگان تهران ویلا
خرید خانه در تهران

معرفی مراکز درمانی تهران ویلا

این محله به صورت مجزا دارای بیمارستان نیست . اما مجتمع پزشکی سفیران و درمانگاه سفیران، دو مرکز درمانی بزرگ و مجهز در محله تهران ویلا به حساب می آیند. همچنین کلینیک های شبانه روزی پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی دیگری نیز در سطح محله برای رفاه حال ساکنین فعالیت دارند.

مطالب مرتبط: صادقیه تهران ؛معرفی 0 تا 100 محله قدیمی آریاشهر

معرفی مراکز خرید تهران ویلا

از معروف‌ترین مراکز خرید محله تهران ویلا می توانیم ب موارد زیر اشاره کنیم:

 • مجتمع تجاری تهران ویلا
 • مجتمع تجاری چشم انداز
 • مجتمع تجاری محراب

آشنایی با مراکز تفریحی

فضای سبز و بوستان های متعددی در این محله وجود دارند که تعدادی از این بوستان ها عبارت اند از:

 • بوستان تهران ویلا
 • پارک انتظار
 • پارک پاییزان
 • پارک تاکستان

مطالب مرتبط: شهرک غرب تهران ؛آشنایی با این محله متفاوت و مدرن

مراکز مذهبی و مساجد تهران ویلا

 • مسجد المهدی(عج) : واقع در خیابان ستارخان
 • حسینیه محبان المهدی : واقع در خیابان امام منتظر شمالی کوچه 17