معرفی 0 تا 100 محله دزاشیب تهران برای افرادی که قصد سکونت دارند

معرفی 0 تا 100 محله دزاشیب تهران برای افرادی که قصد سکونت دارند

21 خرداد 1403

محله گردی

معرفی 0 تا 100 محله دزاشیب تهران برای افرادی که قصد سکونت دارند

محله دزاشیب از محله های مشهور واقع در شمال شهر تهران می باشد که از دسترسی ها و امکانات بسیار متعددی برخوردار است. اگر قصد خرید آپارتمان در تهران و یا اجاره آپارتمان در تهران را دارید و این محله زیبا را برای سکونت و سرمایه گذاری انتخاب کرده اید پیشنهاد می کنیم حتما به خواندن این مطلب ادامه دهید.

فهرست مطالب

معنی دزاشیب

محله دزاشیب تهران

دزاشیب کجاست

دزاشیب منطقه چنده

بهترین خیابان دزاشیب

نزدیک ترین مترو به دزاشیب

مراکز مهم دزاشیب

مراکز تفریحی، خرید و بوستان ها

مراکز درمانی در دزاشیب

معنی دزاشیب

معنی دزاشیب نیز برگرفته از دو کلمه "دز" و "شیب" می باشد که یعنی قلعه گود و پایین، البته برخی از ساکنین قدیمی این محله بر این باورند که کلمه دزاشیب امروزی، تغییر شکل داده و در قدیم به دزآشوب یا دژآشوب معروف بود. همچنین نام قدیمی این محله در گذشته دزج سفلی نام داشت.

محله دزاشیب تهران

اگر قصد خرید آپارتمان در دزاشیب و یا اجاره آپارتمان در دزاشیب تهران را دارید باید بدانید که محله دزاشیب تهران یکی از بهترین محله‌های شمال شهر تهران است که از امکانات و خدمات رفاهی مناسبی برخوردار است. این محله باصفای تهران همچنان بافت اصیل و خیابان های عریض خود را از گذشته تا به امروز حفظ کرده است. ساکنین محله دزاشیب به لحاظ قشربندی مرفه می باشند. قیمت آپارتمان در این منطقه با توجه به اینکه جزء مناطق بالا شهر به حساب می‌آید، بالا است.  آب و هوای عالی و تمیز دزاشیب از مدت ها قبل افراد بسیاری را برای خرید، اجاره و انواع معاملات ملکی چه در بافت نوساز و چه قدیمی به خود جذب کرده است.

یکی از ویژگی های بسیار مهم محله دزاشیب، دسترسی به مراکز خرید، فروشگاه ها، امکانات آموزشی، مراکز رفاهی و انواع دسترسی های دیگر به مراکز تفریحی و رفاهی می باشد. از آنجایی که این محله از محله های قدیمی و اصیل نشین تهران محسوب می شود، در کوچه پس کوچه هایش با داستان ها قدیمی و تاریخی شگفت انگیزی مواجه خواهید شد. به عنوان مثال کوچه قورباغه و کوچه لشان از کوچه های قدیمی و تاریخی این محله می باشند.

برای مشاهده آگهی های به روز خرید آپارتمان در شمیرانات کلیک کنید.

دزاشیب کجاست

دزاشیب محله‌ای است در شمال شهر تهران واقع در شمیرانات که در شرق محله تجریش واقع شده‌ است، این محله سرشناس از سمت شمال به محله جماران و نخجوان، از جنوب به تپه‌های قیطریه، از غرب به خیابان شریعتی و از شرق به محله چیذر و فرمانیه منتهی می‌شود. همچنین دزاشیب دارای دو قسمت شمالی و جنوبی است که قسمت شمالی آن را محله بالا و قسمت جنوبی آن را محله پایین می‌گویند.

دزاشیب منطقه چنده

دزاشیب از محله های شمیرانات واقع در منطقه یک تهران است این محله با محله های حکمت، نیاوران ، فرمانیه، جماران ، حصار بوعلی، امامزاده قاسم و محله تجریش مجاورت دارد.

بهترین خیابان دزاشیب

این محله همانند دیگر محله های تهران دارای چندین خیابان مهم است که از امکانات ویژه تری برخوردارند . در رابطه با بهترین خیابان دزاشیب می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

خیابان عمار 

خیابان عمار یکی از خیابان های مهم دزاشیب می باشد که خیابان لواسانی را به خیابان باهنر متصل کرده و همچنین از بهترین خیابان های این محله برای سکونت و سرمایه گذاری به شمار می رود.

خیابان دزاشیب

خیابان دزاشیب یکی  دیگر از خیابان های معروف این محله است که نام محله نیز روی این خیابان قرار دارد. خیابان دزاشیب از نزدیک میدان تجریش و از خیابان باهنر آغاز شده و تا سه راهی لواسانی و خیابان عمار ادامه دارد.

خیابان باهنر

خیابان باهنر در شمال محله دزاشیب قرار گرفته این خیابان از میدان تجریش آغاز شده و پس از گذر از محله دزاشیب به محله نیاوران رفته و به خیابان پورابتهاج در آجودانیه می رسد. بسیاری از مراکز تجاری و مهم محلات مجاور این خیابان ، در خیابان باهنر قرار گرفته اند.

خیابان لواسانی

خیابان لواسانی در جنوب دزاشیب قرار دارد. این خیابان از سه راهی دزاشیب آغاز شده و تا خیابان موحد دانش در محله اراج ادامه دارد. خیابان لواسانی از مشهورترین خیابان های شمیرانات بوده که محله تجریش را به محلات اراج و فرمانیه متصل می کند.

خیابان تناولی

خیابان تناولی نیز یکی از خیابان های مهم و طولانی دزاشیب است. که امروزه طرفداران زیادی برای سکونت و سرمایه گذاری پیدا کرده است.

نزدیک ترین مترو به دزاشیب

در رابطه با وضعیت وسائل حمل و نقل عمومی در محله دزاشیب تهران نیز باید گفت که این محله دارای ایستگاه مترو نیست اما نزدیکترین مترو به آن ، ایستگاه مترو تجریش می باشد.

مراکز مهم دزاشیب

از مراکز مهم و اصلی محله دزاشیب می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه
 • دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه
 • کانون پزشکان محلات تهران
 • مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

مراکز تفریحی، خرید و بوستان ها

محله دزاشیب در قدیم در محاصره باغات و چمنزارها بوده است. بسیاری از باغات دزاشیب به دلیل ساخت و ساز تخریب  و تبدیل به ساختمان های مسکونی شده اس و از این همه فضای سبز تنها سه بوستان در این محله باقی مانده است.

 • سینما دزاشیب
 • بوستان باهنر
 • مرکز خرید کیمیا: خیابان عمار
 • پارک مهر: واقع در خیابان عمار
 • روما: خیابان مروارید در کامرانیه شمالی
 • پارک مینا: واقع در فرمانیه (خیابان لواسانی)
 • پارک گل محمدی واقع در نیاوران و خیابان نخجوان
 • مرکز خرید روشا: واقع در دزاشیب و تقاطع فرمانیه و خیابان عمار

مراکز درمانی در دزاشیب

بیمارستان هلال احمر یکی از بیمارستان های واقع در منطقه یک و در محله دزاشیب می باشد. از دیگر مراکز درمانی این محله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کلینیک پریسیما
 • کلینیک درمانی آریل
 • کلینیک دیابتا
 • کلینیک آفتاب
 • مرکز جراحی فرمانیه
 • کلینیک تخصصی شن های نقره ای
 • درمانگاه شبانه روزی منطقه 1
 • کلینیک ارتوپدی نیاوران