صفر تا صد معرفی شهر تاریخی و زیبای اصفهان

صفر تا صد معرفی شهر تاریخی و زیبای اصفهان

2 خرداد 1403

محله گردی

صفر تا صد معرفی شهر تاریخی و زیبای اصفهان

در این مقاله شما را با صفر تا صد شهر تاریخی اصفهان از تاریخچه، امکانات، اماکن دیدنی، قیمت آپارتمان و...آشنا خواهیم کرد.

فهرست مطالب

تاریخچه اصفهان

درباره اصفهان

اصفهان در کجای ایران قرار دارد

مرکز اصفهان کجاست

بهترین شهر استان اصفهان

گرانترین محله اصفهان

قیمت خانه در اصفهان

جاهای دیدنی شهر اصفهان

سوغات های معروف اصفهان

اصفهان دانشگاه علوم پزشکی

تاریخچه اصفهان

شهر اصفهان از آن دسته شهرهایی است که ممکن است تاریخ و سابقه آن به سابقه و قدمت کشور ایران برگردد چرا که با توجه به مدارک تاریخی و جغرافیایی قدیم اینگونه برداشت می شود که اصفهان در عهد ساسانیان از اهمیتی به سزایی برخوردار بود به ویژه به لحاظ امنیتی و دفاعی آن که مرکز تجمع سپاه بود. همین امر ارزش جغرافیایی آن را چندین برابر کرد. آثارهای تاریخی همچون، آتشگاه و باروی آن در نصرآباد، دیوار خشتی در مسجدجامع و پل شهرستان از جمله نمونه های هستند که از دوره ساسانیان بجا مانده اند. البته تا به امروز آثار تاریخی که زمان آن به پیش از ساسانیان برسد در دست نیست. 

اما این شهر به لحاظ، عناصری مانند: ویژگی های طبیعی منطقه اصفهان، گویش های باستانی موجود در نواحی اطراف شهر و نیز نام اصفهان و بسیاری از روستاها و شهرهای وابسته به آن مانند: سین، آدریان، آذرخواران، آذرمناباد، سروش آذران، خوزان و فرمان ویسنا و … می توان قدمت آن را به قبل تر از دوره ساسانیان هم نسبت داد.

اصفهان را از زمان های گذشته تا به امروز با نام‌های مختلفی می شناسند؛ نام هایی مانند صفاهان، صفویان، پارتاک، پارک، پاری، پاریتاکن، پرتیکان، جی، رشورجی، سپاهان، سپانه، شهرستان، صفاهان، صفاهون، گابا، گابیان، گابیه، گبی، گی و نصف جهان.

بیشتر بخوانید: با جزیره کیش مروارید خلیج فارس بیشتر آشنا شوید !

اصفهان

درباره اصفهان

شهر اصفهان یکی از ۵ شهر برتر گردشگری در ایران به شمار می رود. از مهم ترین اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی می توان به میدان نقش‌جهان، مسجد امام اصفهان، کاخ چهلستون، بازار اصفهان، کلیسای وانک، کاخ عالی قاپو، سی و سه پل ، پل خواجو و ... اشاره کرد. علاوه بر بناهای تاریخی معروف این شهر از اماکن دیدنی همانند موزه موسیقی، آکواریوم اصفهان، محله ارمنی‌ها، خیابان چهارباغ، مجموعه تفریحی کوه صفه و... برخوردار است.

اصفهان مهد هنرهای زیبایی مانند سیم کشی، زرکشی، زربافی، گلابتون دوزی، پولک دوزی، سکمه دوزی و زنجیر بافی است که در حال حاضر زربافی و سکمه دوزی همچنان در آن رایج است. این شهر در صنایع خاتم کاری، کاشی کاری، قلم زنی، مینیاتور، مینا کاری، زرگری نقره و طلا در دنیا شهرت فراوانی دارد.

اصفهان به لحاظ محصولات کشاورزی نیز بسیار مشهور است. به لحاظ جمعیت نیز بعد از تهران و مشهد، سومین شهر بزرگ ایران و یکصد و شصت و سومین شهر پر جمعیت دنیا محسوب می شود. هتل های متنوع و فوق العاده ای در این شهر پذیرای گردشگران داخلی و خارجی می باشند.

اصفهان نصف جهان

شهر اصفهان ، مرکز استان اصفهان است که در فرهنگ ایران به (نصف جهان) شهرت دارد. اصفهان شهری توریستی و باستانی می باشد که در مرکز ایران واقع شده است. این شهر فوق العاده زیبا به دلیل بناهای تاریخی خود به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده است. در زمان های قدیم این شهر را به نام های سپاهان، صفاهان، صفویان، پارتاک، یهودیه، گابیان و… می شناختند. این شهر به دلیل آب و هوای معتدل و اماکن تاریخی و گردشگری بسیار زیبا و متنوع قطب مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور محسوب می شود در ادامه این مقاله، شما را با صفر تا صد شهر اصفهان آشنا خواهیم کرد.

اصفهان در کجای ایران قرار دارد

اصفهان در مرکز ایران واقع شده است و ششمین استان پهناور و سومین استان پر جمعیت ایران می باشد. شهر اصفهان از نظر موقعیت جقرافیایی در ۵۱ درجه ۲۹ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه ۳۸ دقیقه عرض شمالی در جلگه سبز و خرم زاینده رود و دامنه کوه های زاگرس قرار گرفته است.

استان اصفهان از سمت شرق به استان‌های یزد و خراسان جنوبی، از سمت شمال به استان‌های سمنان، قم و مرکزی ، از سمت غرب به استان‌های لرستان و چهارمحال و بختیاری، از سمت جنوب به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و فارس منتهی می شود.

مساحت استان اصفهان

مساحت استان اصفهان حدود ۱۰۶۷۸۶ کیلومترمربع بین ۳۰ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۴ درجه و ۲۷ دقیقه عرض شمالی خط استوا و ۴۹ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۵۵ درجه و ۳۱ دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ، واقع شده‌ است.

مرکز اصفهان کجاست

مرکز استان اصفهان ،خود اصفهان می باشد که در دوره حکومت آل بویه، سلجوقیان و صفویان پایتخت ایران را از آن خود کرد و به لحاظ امکانات و موقعیت از جایگاه ویژه ای برخوردار بود. معماری های فوق العاده ای از این سه حکومت مقتدر در این شهر به جا مانده است. به عنوان مثال میدان نقش جهان که نتیجه تلاش های بی وقفه معماران صفوی بود. البته از این دست آثارها، در اصفهان کم نیست و خوشبختانه به دلیل اهتمام زیادی که مسئولان میراث فرهنگی به این آثار داشته اند خیلی از این آثار اصالت خود را همچنان حفط کرده اند و از تغییرات و آسیب ها در امان مانده اند.

شهر-اصفهان

بهترین شهر استان اصفهان

همانگونه که به آن اشاره کردیم اصفهان یکی از شهرهای پرجمعیت و تاریخی کشور است که به دلیل امکانات و ویژگی‌های فراوان خود جزء شهرهای شلوغ به حساب می آید. این شهر همانند شهرهای دیگر دارای محله های خوب با امکاتات فوق العاده است. اما بهترین محله­‌های شهر اصفهان، از دیدگاه شهروندان اصفهانی، محله‌های شیخ صدوق، مهرآباد، مرداویج، مشتاق، چهارباغ بالا و عباس آباد می باشد.

بیشتر بخوانید: محله نیاوران تهران ؛ با این منطقه لوکس نشین بیشتر آشنا شوید!

گرانترین محله اصفهان

 بافت این شهر قدیمی می باشد و دارای خانه های زیبا با معماری های بسیار خارق العاده و حیرت انگیزی است، البته انتخاب خانه خوب یا متوسط برای هر فردی به بودجه و سلیقه افراد بستگی دارد، البته شما با بودجه نسبتا کم نیزمی‌‍توانید در محله های خوب این شهر خانه بگیرید اما اگر به دنبال خانه هایی بزرگ و لوکس هستید، بهتراست سطح بودجه خود را بالا ببرید. یکی از نکات قابل توجه در رابطه با شهر اصفهان این است که بهترین و گران ترین محله های آن در جنوب این شهر واقع شده اند.

به عنوان مثال بهترین جاها و گران ترین محله های شهر زیبای اصفهان برای سکونت محله های مهرآباد اصفهان، مرداویج اصفهان، مشتاق اصفهان، شیخ صدوق اصفهان، چهارباغ بالا، عباس آباد اصفهان و دشتشان... می‌باشد. در بین این محله ها؛ محله مشتاق به دلیل موقعیت مناسب، قرارگیری در مجاورت زاینده رود، پل‌ها و پارک‌­های اطراف آن به یکی از با ارزش‌ترین و بهترین محله‌های اصفهان مبدل شده است.

قیمت خانه در اصفهان

از آنجایی که خرید خانه یکی از تصمیمات مهم زندگی هر شخصی به شمار می رود، افراد کمی دقیق‌تر به این موضوع نگاه می‌کنند و سعی دارند انتخاب عاقلانه و هوشمندانه‌ای داشته باشند. این شهر با تمام ویژگی­‌های خاص خود از جمله امکانات فرهنگی، فرصت‌های اقتصادی فراوان، مناطق مختلف گردشگری و … همانند هر شهر دیگری دارای شرایط و ویژگی های خود در ارزش‌گذاری قیمت املاک است. 

اگر شما قصد خرید آپارتمان در اصفهان و یا اجاره آپارتمان در اصفهان را دارید به وبسایت آقای املاک مراجعه کرده و از به روزترین آگهی های ملکی در این شهر تاریخی باخبر شوید.

شهر اصفهان جاهای دیدنی

از آنجایی که اصفهان دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی متعددی می باشد به مرکز توریستی و گردشگری ایران مبدل شده است. در ادامه این مطلب برخی از مهمترین بناهای تاریخی و گردشگری اصفهان را به شما معرفی خواهیم کرد.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان در زمان شاه اول عباسی ساخته شده و امروز به میدان امام اصفهان شهرت دارد. این میدان مستطیلی شکل به طول ۵۰۷ متر و عرض ۱۵۸ متر می باشد. به جرات می توان گفت میدان نقش جهان یکی از خاص ترین و تاریخی ترین میدان های کشور به شمار می رود. در اطراف این میدان حجره های دو طبقه ای وجود دارد که در آنها صنایع دستی اصفهان به فروش می رسند. دورتادور این میدان معروف، بناهای تاریخی ومهم از جمله کاخ عالی قاپو، بازار بزرگ اصفهان، مسجد امام اصفهان و مسجد شیخ لطف الله اصفهان واقع شده اند.

معرفی میدان نقش جهان اصفهان

سی و سه پل

سی و سه پل یکی از با قدمت ترین پل های کشور ایران محسوب می شود. این پل بر روی زاینده رود احداث شده و به پل الله وردی خان مشهور می باشد. سی و سه پل به منظور اتصال بین خیابان چهارباغ عباسی و چهارباغ بالا ساخته شد. این پل تاریخی با معماری منحصر به فردش توسط استاد حسین بناء اصفهانی احداث شد. در سالهای گذشته این پل، محل مراسمات و جشن های مختلف بود و در حال حاضر یکی از بناهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر اصفهان به شمار می رود.

کاخ عالی قاپو

کاخ عالی قاپو در زمان سلسله صفویه احداث شد و ساخت آن حدود ۷۰ تا ۱۰۰ سال به طول انجامید. عالی قاپو از دو کلمه (عالی) و (قاپو)  تشکیل شده است که به معنای (سردر بلند) یا (درگاه بلند) می باشند. این کاخ ۶ طبقه ای که سه راه پله آنها را با هم متصل می کند، ۴۸ متر ارتفاع دارد. معماری خاص و گچ بری های بی نظیر عالی قاپو این کاخ را به یکی از بناهای تاریخی باشکوه تبدیل کرده است. اگر قصد سفر به شهر تاریخی و زیبای اصفهان را دارید، بازدید از این کاخ باشکوه و زیبا را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: محله محمودیه تهران ؛ بررسی امکانات این محله اعیان نشین برای زندگی

معرفی کاخ عالی قاپو اصفهان

بازار اصفهان

بازار بزرگ اصفهان، پیشنیه ۴۰۰ ساله دارد و امروزه به یکی از محبوب ترین و مشهورترین بازارهای خاورمیانه شناخته شده است. بازار بزرگ و تاریخی اصفهان همانند کاخ عالی قاپو در دوران صفویه ساخته شده است. در امتداد این بازار به مسجد جمعه اصفهان خواهید رسید. مهمترین بخش این بازار تاریخی، سردر قیصریه می باشد که در ورودی اصلی بازار اصفهان قرار گرفته است. این مکان نیز از آن دسته مکان هاییست که پیشنهاد می کنیم حتما سری به آن بزنید.

محله جلفا

محله جلفا، یکی از قدیمی ترین محله های شهر اصفهان محسوب می شود که ساکنین آن را مسلمانان و ارامنه تشکیل داده اند. محله جلفا در خیابان حکیم نظامی واقع شده است . این محله دارای چندین کوچه بزرگ، بازار، کاروانسرا، میدان ، حمام و چندین کلیسا می باشد و در حقیقت به شهر کوچک شهرت دارد. بدون شک بازدید از این محله و مشاهده خانه های قدیمی و فضای زیبا و خاص، یک روز به یاد ماندنی را برای شما رقم خواهد زد.

معرفی محله جلفا اصفهان

مسجد امام اصفهان

مسجد شاه (مسجد امام) که با نام‌های مسجد سلطانی، مسجد جامع عباسی و مسجد امام مشهور است یکی از مهم‌ترین و معروف ترین اماکن مذهبی شهر اصفهان به شمار می رود. این مسجد که امروزه در ضلع جنوبی میدان نقش جهان واقع شده در زمان سلسله صفویه بنا شد و در حال حاضر یکی از بناهای مهم و تاریخی معماری اسلامی ایران محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: محله الهیه تهران ؛ لوکس ترین و گران ترین محله پایتخت را بشناسید

معرفی مسجد امام اصفهان

سوغات های معروف اصفهان

کمتر کسی از سوغات های خوشمزه و معروف شهر اصفهان بی خبر است. از جمله سوغات های معروف این شهر تاریخی می توانیم به گز اصفهان ، پولکی با طعم های متنوع، سوهان عسلی، شیرینی کرکی،شیرینی برنجی، برشتوک و...اشاره کنیم.

شایان به ذکر است که اصفهان بزرگترین و بهترین تولیدکننده گز کشور است و قدمتی بیش از ۴۵۰ سال دارد. حدود ۹۰ درصد گز ایران در اصفهان تولید می‌شود. به گونه ای که بر اساس آخرین داده‌ها ۴۵۰ واحد تولید گز و ۱۲۰۰ واحد توزیع گز و شیرینی در اصفهان فعال هستند. این واحدهای تولیدی ۶۵۰ هزار تُن گز تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند.

اصفهان دانشگاه علوم پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خیابان هزار جریب شهر اصفهان واقع شده است. این دانشگاه که در سال ۱۳۲۵ تاسیس شد در حال حاضر  دارای دانشکده هایی همچون : دانشکده بهداشت، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشکده پزشکی، دانشکده پیراپزشکی،دانشکده تغذیه و علوم غذایی،دانشکده داروسازی و علوم دارویی، دانشکده دندانپزشکی ،دانشکده علوم توانبخشی، دانشکده فناوری های نوین علوم پزشکی و دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی می باشد.

تعداد نظرات : 11
 • سارا
  12 دی 1402
  عالی بود فقط جاذبه های بیشتر هم بود
 • سحر
  1 اردیبهشت 1402
  سلام ما اهل اصفهان هستیم و اینکه توصیه میکنم در ایام تعطیلات یه سر به این شهر بزنید خیلی عالیه
 • رضاییان
  23 دی 1401
  اصفهان این بیابون برهوت کجاش زیبا و تاریخیه؟!! تاریخ شهر مربوط به دوره صفویانه ما قبلش اصفهانی وجود نداشت
 • افشار
  15 اسفند 1400
  اصفهان واقعا نصف جهانه خیلی زیباست
 • ستاری
  15 اسفند 1400
  خورش ماست عالیههه
 • مینا
  15 اسفند 1400
  مثل همیشه مفید و کامل👍🏻
 • ناشناس
  9 بهمن 1400
  عالیه خیلی مفید بود ممنون از آقای املاک
 • ستاری
  9 بهمن 1400
  عالیه خیلی خوبه
 • میلاد داودپور
  8 آذر 1400
  با سلام عرض ادب ممنون از زحمات شما انتظار این رو داشتم که در رابطه با مناطق مختلف اصفهان و جاهای مرغوب اصفهان و لوکیشن شاهنشین اصفهان وکدوم قسمت اصفهان از خرید و فروش بیشتر و کدوم قسمت اصفهان بیشتر اصیل نشین و کدوم قسمت اصفهان مهاجر پذیر هست ‌از قیمتها بیشتر توضیح بدید.فقط در حد نظر بود ارادتمند شما همراه همیشگی میلاد داودپور
  ادمین آقای املاک
  8 آذر 1400
  سلام و عرض ادب بله در آپدیت های بعدی این موارد لحاظ شده ممنون از پیشنهاد و نظرتون
 • علی منصوری
  8 آذر 1400
  چقدر عالی و جذاب و خیلی هم کامل
 • ایواش
  8 آذر 1400
  اصفهان شناسی به سبک آقای املاک 👊