وظایف اصلی و مسئولیت های کلیدی مشاوران املاک

وظایف اصلی و مسئولیت های کلیدی مشاوران املاک

27 اردیبهشت 1402

آموزش املاک

وظایف اصلی و مسئولیت های کلیدی مشاوران املاک

اگر به شغل مشاور املاک علاقه مندید یا در این شغل به تازگی وارد شده اید، برای افزایش دانش خود در مورد وظایف و مسئولیت های اصلی شغل مشاور املاک خواندن این مطلب به شما کمک ویژه ای خواهد کرد این مقاله اطلاعات جامعی در مورد شرح شغل مشاور املاک، وظایف و مسئولیت های کلیدی آن به شما ارائه می دهد . در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که مشاوران املاک چه کارهایی می کنند و ماموریت و مشخصات آنها چیست؟ 

شرح شغل مشاور املاک

شرح شغل مشاور املاک مستلزم تحقیقات مشاوره ای با زیر نظر گرفتن دقیق لیست املاک و مستغلات موجود و توجه به روندهای بازار، جمعیت شناسی و چندین اطلاعات دیگر است که بر فرآیندهای خرید و فروش یک املاک تأثیر می گذارد.

مشاور املاک کیست 

مشاور املاک و مستغلات مسئول ارائه مشاوره به مشتریان در زمینه سرمایه گذاری در بازار مسکن است. او به مشتریان در فرآیند فروش و یا خرید املاک کمک می کند.یک مشاور املاک ممکن است برای یک سازمان یا به عنوان یک پیمانکار مستقل کار کند. او هر روز با مشتریان به صورت حضوری یا آنلاین و تکنیک های مختلف اتصال، ملاقات می کند. مشتریان او مرتباً املاک جدیدی را به او می سپارند. او می تواند برنامه خود را آزادانه با توجه به در دسترس بودن مشتریانش مدیریت کند. با این حال، او باید بتواند با انجام تحقیقات آنلاین و پیگیری های پیاپی از طریق تماس و یا ارسال پیام سرنخ ایجاد کند. به عبارت دیگر، مشاور املاک به کسی اطلاق می شود که حرفه اش مشاوره دادن به مشتریان در مورد تصمیمات مربوط به املاک و مستغلات است.

مشخصات مشاور املاک

برای تبدیل شدن به یک مشاور املاک، لازم نیست فارغ التحصیل از دانشگاه باشید. با این حال، گذراندن آموزش حرفه ای املاک برای شما ضروری است، زیرا به تسلط شما در این حرفه کمک می کند. در واقع گذراندن دوره های آموزشی به شما این امکان را می دهد تا جنبه های حقوقی، مالی، اداری یا تجاری حوزه انتخابی خود را درک کرده و بر آنها مسلط شوید. 

مهارت تجاری قوی یکی دیگر از ویژگی های ضروری برای اجرای این عملکرد است و به نوعی مذاکره با مشتریان را برای شما آسان می کند. برای موفقیت بیشتر در  شغل مشاور املاک، باید مهارت های سازمانی خوبی را به لیست خود اضافه کنید،یک مشاور املاک موفق وظایف خود را با توجه به پیشرفت پروژه هایی که به او سپرده شده ،برنامه ریزی می کند. او باید بین بازدیدها، راه اندازی مجدد چشم اندازها، جست و جو، مشاوره و تمام ماموریت های دیگر خود دست و پنجه نرم کند.  سازماندهی ، ریزبینی و داشتن انگیزه یکی دیگر از ویژگی های مهم  متخصص املاک و مستغلات است.

سامانه مشاور املاک

آقای املاک که به عنوان تخصصی ترین و کاملترین وبسایت ملکی در ایران شناخته شده است توانسته صفر تا صد نیازهای ملکی شما را فراهم کند. آقای املاک تمامی نیازهای فعالان بازار مسکن را برطرف کرده به گونه ای که علاوه بر آژانس های املاک، مشاورین املاک، صاحبین مشاغل ساختمانی از سازنده ها، سرمایه گذارها، پیمانکارها گرفته تا اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند به صورت رایگان و بدون هیچ محدودیتی در وبسایت آقای املاک آگهی ثبت کنند.

وبسایت و اپلیکیشن آقای املاک در جهت رفع مشکلات مشاوران در مورد اطلاعات مشتری و امنیت آن ، پنلی تخصصی به نام پنل آقای مشاور طراحی کرده که در آن تمام آژانس ها و مشاورین املاک می توانند با عضویت در آقای مشاور از خدمات ویژه و منحصر به فرد مانند ایجاد پروفایل کاربری و ارسال آن به همراه کارت ویزیت دیجیتال، ثبت فایل به دو صورت ساده و پیشرفته، ثبت قراردادهای ملکی ، ثبت اطلاعات مشتری ها و تمام افراد مرتبط با املاک، نمایش پیام های ارسالی از سمت کاربران در پروفایل، گزارش گیری از تعداد و نوع فایل های ثبت شده، اضافه و حذف کردن مشاور (ویژه آژانس های املاک) نهایت استفاده را ببرند.

وظایف مشاوران املاک چیست

ماموریت های مشاور املاک

ماموریت های مشاور املاک به ۳ دسته اصلی اکتشاف، ارزیابی و مشاوره تقسیم می شود. یافتن ملک و ارتباط با خریداران بخشی از ماموریت های مشاوران املاک است. آنها مشتریان را در تمام مراحل پروژه خود راهنمایی و پشتیبانی می کنند. او همچنین به امضای ضمانت نامه ها و بازرسی اموال رسیدگی می کند. از نظر اداری، او تمام مراحل لازم برای انجام فروش را کنترل می کند. همانطور که از عنوان آن پیداست، وظیفه اصلی آن مشاوره دادن به مشتریان در مورد معاملات املاک و مستغلات است.

وظایف مشاور املاک

اگرچه برخی از مسئولیت‌ها و وظایف مشاور املاک بر اساس همکاری با خریدار و فروشنده تغییر می‌کند اما در مجموع وظیفه کلی همه مشاوران املاک کارهای اداری، تحقیق و بازاریابی فروش است.

اداری:

 • به تماس های تلفنی و ایمیل ها پاسخ دهید
 • قرار ملاقات ها و نمایش ها را برنامه ریزی کنید
 • لیست املاک را به روز کنید
 • پیش نویس و تحویل اسناد
 • لوازم سفارش دهید

تحقیق:

 • تجزیه و تحلیل بازار املاک و مستغلات را انجام دهید
 • با بازارهای املاک، روندها و بهترین شیوه ها در جریان باشید
 • لیست های باز را جستجو و خواص آن را پیدا کنید

بازار یابی:

 • ایجاد و توزیع مواد تبلیغاتی
 • حضور آنلاین و رسانه های اجتماعی آنها را مدیریت کنید
 • شبکه با مشتریان بالقوه و مشاغل محلی
 • کمپین های تبلیغاتی را اجرا کنید
 • یک وبلاگ یا وب سایت بسازید

بیشتر بخوانید: آموزش مشاور املاک ؛24 نکته طلایی برای موفقیت شغلی شما

وظایف مشاوران املاک در مقابل فروشندگان

 1. تجزیه و تحلیل تحقیقات بازار مقایسه ای را برای تعیین قیمت درخواستی واقع بینانه (فراتر از آنچه که یک برآوردگر آنلاین می تواند انجام دهد) آماده کنید.
 2. مشخص کنید کدام دارایی‌ها برترین نقاط فروش ملک برای آن محله هستند، به علاوه بهترین مکان‌ها برای سرمایه‌گذاری را مشخص کنید.
 3. ملک را به گونه ای تنظیم کنید که برای خریداران جذاب باشد
 4. از ملک، داخل و خارج عکس بگیرید
 5. برای جلب توجه خریداران احتمالی، املاک و مستغلات را تبلیغ کنید
 6. پیش نویس و آماده سازی اسناد، مانند پیشنهادات، قراردادها و بیانیه های پایانی
 7. با ارزیابان، وام دهندگان و بازرسان خانه ارتباط برقرار کنید

وظایف مشاوران املاک در مقابل خریداران

 1. جلساتی را با خریداران احتمالی ترتیب دهید
 2. با خریداران مصاحبه کنید تا بفهمید در یک ملک جدید به دنبال چه چیزی هستند
 3. نمایش اموال را برنامه ریزی کنید
 4. ارزیابی ها و بازرسی ها را هماهنگ کنید
 5. در مورد درخواست ها و پیشنهادات تعمیر ملک از طرف خریدار مذاکره کنید
 6. پیش نویس و بررسی اسناد و قراردادها
 7. خریدار را در فرآیند بسته شدن راهنمایی کنید

وظایف اصلی مشاوران املاک

یکی از وظایف اصلی مشاوران املاک، استفاده درست از زمان، برای یافتن و جذب مشتریان است. این شامل فعالیت هایی مانند تماس ، پیگیری سرنخ ها، بازاریابی، و ارائه ایده های تجاری می باشد. همچنین بسیار مهم است که یک مشاور املاک با ایجاد و حفظ روابط سالم با مشتریان از طریق فعالیت‌های بین فردی مانند برقراری ارتباط در مورد نیازها و علایق و کمک به  نگرانی‌های مالی و پاسخ دادن به سؤالات ، خدمات بهتری به مشتریان ارائه دهند. .

فنون مشاور املاک

اگر قصد ورود به شغل مشاور املاک را دارید، ممکن است استخدام‌کنندگان یا کارفرمایان از شما بخواهند که مهارت‌ها و ویژگی‌های خاصی از جمله مهارت‌های ارتباط کلامی و نوشتاری عالی، مهارت‌های بین فردی قوی و مهارت‌های شنیداری خوبی داشته باشید. همچنین آنها از شما انتظار مهارت های مذاکره ضروری ، استعداد ریاضی و توانایی مدیریت و توضیح راه حل های مالی و مهارت های بازاریابی خوب؛ توجه به جزئیات، مهارت حل مسئله عالی و آشنایی با کلیه قوانین و مقررات املاک و مستغلات را دارند.

یک مشاور املاک نیز باید اسناد را تهیه، نظارت و رسیدگی کند، به ویژه در مواقع همکاری با متخصصان حقوقی.

مشاور املاک در زمینه ارتباطات و بازاریابی فروش متخصص است. او بر پلتفرم‌های تخصصی املاک و مستغلات مانند وبسایت آقای املاک تسلط دارد .

شرح وظایف مشاوران املاک 

 1. یافتن، جستجو و شناسایی سرمایه گذارانی که نیاز به مشاوره ملکی دارند
 2. برقراری ارتباط با مشتریان از طریق تماس تلفنی و پیامک برای اطلاع رسانی به آنها از ارائه خدمات مشاوره
 3. تضمین یک مشاوره عالی با تهیه و ارائه پیشنهادات تجاری به مشتریان و متقاعد کردن آنها از خدمات مشاوره ای خود
 4. تبلیغات، بازاریابی و ترویج موقعیت های خالی ملک برای جذب مستاجران بالقوه
 5. انجام تحقیقات و تجزیه و تحلیل کامل از بازار املاک  برای شناسایی مناطق پرتقاضا و سودآوری فزاینده
 6. حفظ دانش به روز و دقیق از سیاست ها و روابط دولت با متخصصان حقوقی و سایر مشاوران برای تبادل اطلاعات و تقویت شبکه های شخصی
 7. ارتباط با مشاورین حقوقی جهت تهیه اسناد فروش و اجاره
تعداد نظرات : 1
 • علی منصوری
  5 آبان 1400
  سلام. ممنون از شما برای این مطالب طلایی 👌🏽👌🏽