معرفی صفر تا صد شرقی ترین محله تهران، حکیمیه!

معرفی صفر تا صد شرقی ترین محله تهران، حکیمیه!

12 تیر 1401

محله گردی

معرفی صفر تا صد شرقی ترین محله تهران، حکیمیه!

وبلاگ آقای املاک این بار قصد دارد شما را با صفر تا صد شرقی ترین محله تهران آشنا کند.نام این محله حکیمیه است که بزرگترین محله در منطقه ۴ شهرداری تهران را از آن خود کرده . قطعا این محله دارای امکانات گوناگونی است که شاید خیلی از شما از آن بی اطلاع باشید. برای کسانی که قصد خرید یا اجاره آپارتمان در این محله را دارند یا می خواهند اطلاعات عمومی خود را در رابطه با محله های شمال شرق تهران بیشتر کنند این مقاله به شما کمک بسزایی خواهد کرد.

محله حکیمیه تهران

در پایتخت ایران محله حکیمیه در شرقی ترین نقطه قرار گرفته است.علاوه بر این حکیمیه گسترده ترین و بزرگترین محله در منطقه ۴ شهرداری تهران را از آن خود کرده است. موقعیت جغرافیایی حکیمیه به گونه ای است که از شمال به بزرگراه بابایی از جنوب به جاده دماوند از شرق به جاده تلو (لشگرک) و از غرب به خاک سفید، جوادیه و تهرانپارس شرقی منتهی می شود. این محله آب و هوای خوبی دارد برای اثبات این حرف می توانیم به موقعیت جغرافیایی این محله اشاره کنیم،  شرق این محله به محدوده جنگلی غزال جنوب آن  رودخانه سرخه حصار و شمال آن به کوه‌های شرقی لشکرک محدود می‌شود به همین علت به جرات میتوان گفت دارای آب و هوای بسیار مطلوبی است.

تاریخچه محله حکیمیه

میرزا علی نقی خان حکیم الممالک ملقب به (مشاور السلطان) از نزدیکان ناصر الدین شاه بود که در آن زمان پزشک، نویسنده و مترجم و البته یکی از دولتمران دوره قاجار بود. در کتاب مرآت البلدان اینگونه آمده که حکیم الممالک منطقه حکیمیه کنونی را آن زمان خریداری کرد و در آن چندین باغ و عمارت ساخت و به نوعی این منطقه را آباد کرد و در آخر نام حکیمیه را بر روی آن گذاشت.

محله حکیمیه قطب مراکز آموزشی

در این محله چندین دانشگاه دولتی و آزاد قرار دارد و به تعبیری باید بگوییم حکیمیه یکی از مناطق شهر تهران است که دانشجویان زیادی را در خود جای داده  علاوه بر دانشگاه دارای چندین خوابگاه هم هست. خوابگاه دانشگاه عباسپور و علم و صنعت در همین منطقه قرار دارند. حکیمیه ۵ دانشگاه دولتی و یک دانشگاه آزاد دارد. این دانشگاه ها عبارتند از: ۱. دانشگاه صنعت آب و برق ۲.دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال ۳.دانشگاه امام حسین ۴.دانشگاه پیام نور واحد تهران شرق ۵. دانشکده هوافضا دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و پردیس شهید چمران ۶.دانشگاه فرهنگیان

حکیمیه تهران روی نقشه

از شمال به بزرگراه بابایی از جنوب به جاده دماوند از شرق به جاده تلو (لشگرک) و از غرب به خاک سفید، جوادیه و تهرانپارس شرقی منتهی می شود. شرق این محله به محدوده جنگلی غزال جنوب آن  رودخانه سرخه حصار و شمال آن به کوه‌های شرقی لشکرک محدود می‌شود به همین علت به جرات میتوان گفت دارای آب و هوای بسیار مطلوبی است. نقشه حکیمیه تهران

خیابان های اصلی و مهم محله حکیمیه

بلوار بهار، بلوار بابائیان، بلوار فجر، بلوار اتحاد، خیابان بهشت، خیابان خرم، خیابان شقایق، خیابان فرهنگ، خیابان نشوه، خیابان بوستان، خیابان شاهین، خیابان پگاه از مهم‌ترین و اصلی ترین خیابان‌ها و بلوارهای محله حکیمیه هستند.

بهترین منطقه حکیمیه تهران

اگر بخواهیم کلی به این موضوع نگاه کنیم باید بگویم شمال غربی محله حکیمیه محبوبیت بیشتری دارد شهرک شهید بهشتی، شهرک سازمان آب و خیابان های مجاور آن مانند خیابان چمن آرا خیابان سروستان دوم و خیابان شقایق و... بهترین منطقه حکیمیه تهران محسوب می شوند.

قیمت آپارتمان های حکیمیه در تهران

بر اساس آخرین آمار یعنی در مهر ماه ۱۳۹۹ قیمت خرید یک دستگاه آپارتمان در حکیمیه تهران، از متری ۲۰ میلیون تومان شروع و تا متری ۴۰  میلیون تومان هم می رسد.همانطور که در سطرهای بالا گفتبیم شمال غربی محله حکیمیه محبوب تر و در نتیجه گران تر است بر عکس هر چقدر به سمت پایین محله حرکت می کنیم یعنی به سمت جاده تلو لشگرگ پیش میرویم قیمت آپارتمان ارزان تر می شود.البته ساکنین محله حکیمیه و حتی بنگاه های املاک منطقه ارکیده را گران ترین قسمت حکیمیه می دانند. برای اطلاع از به روزترین قیمت خرید آپارتمان در حکیمیه یا اجاره آپارتمان در حکیمیه  می توانید واردوبسایت آقای املاک شوید.

مترو حکیمیه تهران

حکیمیه دارای ایستگاه مترو نیست اما نزدیکترین ایستگاه های مترو به این محله ایستگاه مترو فرهنگسرا و تهرانپارس است از طرفی ایستگاه BRT  واقع در چهارراه تهران‌پارس، و خط های تاکسی و اتوبوس باعث شده این محله دسترسی بسیار خوبی به سایر نقاط شهرتهران داشته باشد. برای افرادی که دارای وسیله نقلیه هستند لازم به ذکر است که این محله دارای پمپ بنزین واقع در بلوار فجر می باشد

آشنایی با مراکز ورزشی و تفریحی و درمانی این محله

مراکز ورزشی چون؛ مجموعه فرهنگی ورزشی حکیمیه، استخر تربیت معلم، مجتمع ورزشی پردیس،، مجموعه ورزشی مصطفی خمینی، استخر زمزم و باشگاه‌های آرین شرق، سپهرداد، خلیج فارس، نام آوران و ... از مرکز ورزشی به نام و معروف این محله به شمار می روند .در رابطه با مراکز تفریحی این منطقه بهترین گزینه برای تفریح و اوقات فراغت است زیرا حکیمیه سرشار از بوستان های بزرگ و کوچک است که می توانیم به بوستان هایی چون بوستان جنگلی ساحل، بوستان نور،‌ بوستان اکرمی، بوستان صلح و دوستی، بوستان ریحانه اشاره کنیم. از لحاظ مراکر درمانی فعال در این محله میتوانیم به درمانگاه هایی چون درمانگاه شبانه روزی الزهرا واقع در بلوار بهار، مجتمع پزشکی کوثر واقع در یلوار بهار اشاره کنیم.

اسامی چند مرکز خرید واقع در محله حکیمیه

بازارچه کوثر واقع در بلوار بهار، بازارچه الزهرا واقع در خیابان احسان، بلوار بهار، مرکز خرید ارکیده واقع در بلوار بهار خیابان ارکیده دوم، مجتمع تجاری صدف واقع در بلوار بهار خیابان شکوفه، مجتمع تجاری نور، پاساژ مروارید، بازار بزرگ حکیمیه، بازار بزرگ ولی عصر، فروشگاه افق کوروش واقع در بلوار بهار، قروشگاه شهروند واقع در خیابان معراج و... ... از جمله مراکز خرید واقع در این محله می باشند.

تعداد نظرات : 4
 • آرتین
  24 اسفند 1400
  ببینید اصلا حکیمیه جای خوبی نیست خیلی سوت کوره از شهر خیلی دوره رخ محله خیلی زشت هست امکانات خرید خیلی کمه
 • شمسی
  21 مهر 1400
  سلام بهترین منطقه حکیمیه فاز سه حکیمیه است نه شهرک شهید بهشتی. در واقع قیمت های شهرک شهید بهشتی از نظر اجاره و فروش پایین تر خود حکیمیه است. فاز سه حکیمیه جای بسیار دنج با هوای بسیار تمیز است.
 • mahtab
  21 مهر 1400
  شرق نیست شمال شرق تهرانپارس می‌شود شرق از حکیمیه می‌شود شمال شرق
 • علیرضا
  21 مهر 1400
  سلام از شهرستان تفرش چرا نیست پاریس کوچولو اب وهوایی خوب