سید خندان تهران ؛معرفی این محله از تاریخچه تا شرایط سکونت

سید خندان تهران ؛معرفی این محله از تاریخچه تا شرایط سکونت

20 تیر 1402

محله گردی

سید خندان تهران ؛معرفی این محله از تاریخچه تا شرایط سکونت

سید خندان تهران یکی از محله های قدیمی شهر تهران است که در این مقاله از تاریخچه تا امکانات رفاهی و راهنمای جستجوی قیمت آپارتمان در آن آورده شده است.

فهرست مطالب

تاریخچه سید خندان

سیدخندان کجای تهران است

سید خندان منطقه چند است

خیابان‌های مهم محله سیدخندان

مترو سیدخندان

امکانات رفاهی محله سید خندان

زندگی در سیدخندان

تاریخچه سید خندان

در سالهای گذشته محله سید خندان روستای کوچکی در کنار جاده شمیران بود که قنات های آن آب شرب و آب مورد نیاز را برای کشاورزی تامین می کرد. محله سیدخندان دارای باغات فراوانی بود و در میان دو منطقه عباس آباد و مهران قرار داشت. دو محله عباس آباد و مهران از قدمت بالایی برخوردار هستند به همین دلیل بعید نیست که محله سید خندان نیز مانند این دو منطقه ، تاریخی هزاران ساله داشته باشد. اما هر چه باشد هر آنچه که از محله سید خندان تاکنون می دانیم، این است که سید خندان در کنار جاده شمیرانات رشد و شهرسازی خود را آغاز کرد.

علت نامگذاری این محله این بود که در گذشته سید جعفر شاه صاحب، یکی از اهالی این منطقه بسیار خوشرو بود و کمک های فراوانی به اهالی این منطقه و مسافران تهران به شمیرانات می کرد. سید جعفر شاه صاحب قهوه خانه ای در تقاطع سید خندان بود که امروز تبدیل به پل سید خندان شده است. قهوه خانه وی به روی مسافران تهران به شمیرانات همیشه باز بود. بر اساس گفته ها و مدارک های موجود محله سید خندان را این سید آباد کرد و شهرت وی در منطقه آن چنان بود که همه منطقه را با نام منطقه سید خندان به معنی سیدی که خوش رو است می شناسند.

محله قلهک، یکی از محله های منطقه 3 تهران است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این محله می توانید با مراجعه به وبلاگ آقای املاک وارد صفحه محله قلهک شوید.

سیدخندان کجای تهران است

سید خندان یکی از محله های شهر تهران است که از سمت جنوب به بزرگراه سردار سلیمانی، از سمت شمال به بزرگراه همت و خیابان کوشا، از سمت غرب به بزرگراه مدرس و از سمت شرق به خیابان شریعتی محدود متصل می شود و با محله هایی از جمله مهران، جردن ، سهروردی ، محله گاندی ، محله آرژانتین و محله ونک مجاورت دارد.

سید خندان منطقه چند است

محله سیدخندان در منطقه ۳ شهرداری تهران واقع است. این محله شامل محدوده‌ای از اتوبان رسالت است که میان اتوبان شهید صیاد شیرازی و خیابان سهروردی شمالی و از جنوب شرقی تا خیابان حمیدی و از جنوب غربی تا میدان پالیزی و خیابان قندی را شامل می‌شود.

جهت اطلاع از به روزترین قیمت آگهی های خرید آپارتمان در منطقه 3 تهران کلیک کنید.

خیابان‌های مهم محله سیدخندان

 • خیابان خواجه عبدالله انصاری
 • خیابان جلفا
 • خیابان ارسباران
 • خیابان خرمشهر
 • خیابان کوشا
 • خیابان گل نبی

بیشتر بخوانید: میرداماد تهران ؛بررسی کامل امکانات رفاهی این محله برای سکونت

قیمت آپارتمان در سیدخندان از سطح متوسط شهر تهران بالاتر است چرا که این محله با محله های گران قیمتی مانند بلوار میرداماد و دسترسی مناسب به بسیاری از امکانات رفاهی از جمله مراکز درمانی و تفریحی و مراکز خرید اصلی در محله جردن و سهروردی و محله آرژانتین مجاورت دارد. تمام این موارد کیفیت زندگی در سید خندان را ارتقا داده است. در رابطه با بافت این محله باید گفت که بافت سید خندان بافتی غالبا نوساز دارد و ساختمان های قدیمی و ناپایدار کمتر در این محله مشاهده می شود که همین موضوع بر روی قیمت خانه در سید خندان نیز تاثیر مثبت گذاشته است.

برای اطلاع از به روزترین آگهی های قیمت خرید آپارتمان در سید خندان و اجاره آپارتمان در سید خندان می توانید وارد وبسایت آقای املاک شوید. همچنین می توانید برای مشاهده صفحه آگهی های خرید آپارتمان در ظفر و یا اجاره آپارتمان در ظفر ، خرید آپارتمان در میرداماد و اجاره آپارتمان در میرداماد تهران بر روی لینک کلیک کنید.

سید خندان کجای تهران است

سیدخندان مترو

این منطقه به صورت مجزا دارای ایستگاه مترو نیست اما نزدیکترین مترو به سید خندان ایستگاه مترو مصلی می باشد. به جزء ایستگاه مترو مصلی، ایستگاه مترو شهید همت نیز دسترسی خوبی به این محله دارد. همچنین محله سید خندان از نظر دسترسی به حمل و نقل عمومی شرایط مناسبی دارد. پایانه تاکسیرانی واقع در پل سید خندان دسترسی این محله را به خطوط تاکسیرانی امکان پذیر کرده از طرفی خیابان شریعتی نیز دسترسی سید خندان را به خطوط اتوبوسرانی شمال به جنوب محیا کرده است.

بیشتر بخوانید: پاسداران تهران ؛شرایط سکونت در این محله محله قدیمی چگونه است؟

امکانات رفاهی محله سید خندان

محله سید خندان از نظر امکانات شهری در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد. تا جایی که مراکز درمانی و مراکز فرهنگی سید خندان، جزء مراکز معتبر شهر تهران شناخته شده اند.

مراکز درمانی سید خندان

 • بیمارستان رسالت
 • بیمارستان کودکان مفید
 • بیمارستان چشم پزشکی نگاه
 • کلینیک شبانه روزی شهرداری منطقه ۳

آقای املاک شما را از جدیدترین قیمت خرید آپارتمان در ونک و اجاره آپارتمان در ونک تهران باخبر خواهد کرد.

بوستان های محله سید خندان

 • پارک بهشت مادران
 • بوستان شریعتی
 • بوستان گل نبی

اماکن مذهبی سیدخندان

مراکز مذهبی متعددی در محله سیدخندان واقع شده اند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مساجد حضرت ولیعصر واقع در خیابان عراقی
 • مسجد امام جعفر صادق بالاتر از پل سیدخندان 
 • مسجد جامع محمدیه واقع در بزرگراه رسالت و خیابان دبستان

بیشتر بخوانید: تهرانپارس تهران ؛آشنایی کامل با نگین شرق پایتخت

اماکن شاخص سید خندان

 • فرهنگسرای ارسباران
 • ورزشگاه شهید کشوری
 • مصلای بزرگ تهران
 • شهرداری منطقه ۳ تهران
 • دانشکده علوم دانشگاه خواجه نصیر طوسی

زندگی در سیدخندان

شرایط زندگی در سید خندان از شرایط بسیار خوبی برخوردار است. حمل و نقل عمومی و دسترسی به مترو در این محله بسیار خوب است. اگر چه نزدیکترین ایستگاه مترو به سید خندان کمی با این محله فاصله دارد ، اما دسترسی به آن دشوار نیست. محله سید خندان از نظر امکانات رفاهی ،تفریحی و خدماتی وضعیت مطلوبی دارد. ورزشگاه شهید کشوری ، بیمارستان رسالت ، بیمارستان چشم پزشکی نگاه، مصلی تهران، پارک بهشت مادران و مجموعه تفریحی تپه های عباس آباد در کنار این محله قرار گرفته به همین دلیل محله سید خندان یکی از محله های خوب تهران از نظر دسترسی به امکانات بوده و شرایط مناسب و کافی را برای زندگی در اختیار دارد.‌

بیشتر بخوانید: اختیاریه تهران ؛برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در این محله را دارند