محله های گران قیمت شهر تهران در کدام منطقه قرار دارند؟

محله های گران قیمت شهر تهران در کدام منطقه قرار دارند؟

7 شهریور 1402

محله گردی

محله های گران قیمت شهر تهران در کدام منطقه قرار دارند؟

محله های گران قیمت شهر تهران موضوعی است که قصد داریم در رابطه با آن با شما صحبت کنیم. در این مطلب محله های لوکس و گرانقیمت شهر تهران به همراه امکانات رفاهی آنها را برای شما معرفی خواهیم کرد.

محله های گران قیمت شهر تهران

از آنجایی که شهر تهران از بیشترین امکانات رفاهی، اجتماعی و درمانی در مقایسه با دیگر شهرهای کشور برخوردار است، بدیهی است که جمعیت بیشتری نیز داشته باشد. در میان شهروندان تهرانی افرادی که از قشر مرفه جامعه هستند، برای انتخاب مکان زندگی خود به دنبال گرانترین، لوکس ترین و به تعبیری باکلاس ترین محله های تهران هستند. نه فقط در ایران بلکه در تمام کشورهای جهان، شهر، منطقه و محله هایی تقسیم می‌شوند، که برخی از مناطق گران‌تر و برخی دیگر ارزان‌تر در نظر گرفته می‌شوند. در تهران نیز، مانند بسیاری از شهرها و کشورها، مناطق به به پایین شهر، مرکز شهر و بالای شهر تقسیم می شوند. بالاشهر تهران در شمال شهر قرار گرفته که از اهمیت بیشتر و امکانات رفاهی بیشتر و فوق العاده ای برخوردار است.

تهران دارای 22 منطقه است که لوکس ترین و گرانترین خانه ها در منطقه یک شهرداری قرار گرفته، این منطقه دارای چندین محله است که تمام آنها در لیست محله های گران قیمت شهر تهران قرار گرفته اند. شایان به ذکر است که فهرست برخی از محله‌هایی که در ادامه به ‌عنوان گران‌ترین محله‌های تهران برای شما معرفی می کنیم به ترتیب گرانی نیست، بلکه همه در زمره گران‌ترین محله‌های تهران شناخته می‌شوند.

نیاوران

نیاوران بدون شک یکی از معروف ترین محله های منطقه یک تهران است که جایگاه ویژه ای میان شهروندان تهرانی دارد. این منطقه بسیار شیب‌دار است و جزء مرتفع‌ترین محله‌های تهران محسوب می‌شود. از خیابان‌های مهم و اصلی آن می‌توان به خیابان نیاوران یا همان خیابان شهید باهنر اشاره کرد.

عکس نیاوران تهران

الهیه

شاید بتوان گفت که نام محله الهیه تهران را همه شنیده اند این محله به آپارتمان های لوکس و مراکز خرید لاکچری اش معروف است. الهیه یکی از گران‌ترین محله‌ شهرهای تهران است این محله در ضلع جنوبی محله‌ تجریش قرار دارد و در دهه‌های اخیر محل زندگی افراد سرشناس کشور و حتی خارجی‌هایی بوده که در تهران زندگی کرده‌اند. مراکز سیاسی مهمی از قبیل سفارتخانه‌های کشورهای اروپایی و آسیایی مانند سفارتخانه‌ دانمارک، بلژیک، سوییس، مصر، سوییس و مالزی در این منطقه مستقر هستند. خیابان فرشته که مشهورترین و لوکس ترین خیابان‌ شهر تهران به حساب می آید نیز در محله‌ الهیه قرار دارد.

زعفرانیه

زعفرانیه تهران نیز یکی دیگر از گرانترین و بهترین محله‌های پایتخت است. این محله که در منطقه یک و در شمال شهر واقع شده همانند محلات نیاوران، زعفرانیه بسیار مرتفع است، به گونه ای که اگر بخواهید از مرکز شهر تهران به سمت زعفرانیه بروید سربالایی‌های زیادی در پیش خواهید داشت. این محله از امکانات رفاهی بسیار لوکس و مدرنی برخوردار است.

عکس زعفرانیه تهران

محمودیه

محله محمودیه تهران نیز یکی دیگر از محله‌های معروف منطقه یک تهران است که در لیست گران‌ترین محله‌های تهران به شمار می‌رود. محمودیه از گذشته تا به امروز یکی از لوکس‌ترین منطقه‌های تهران بوده و در جنوب محله‌ زعفرانیه قرار دارد. این محله نیز همانند دیگر محله های منطقه در چند دهه اخیر محل سکونت رجال سیاسی ایران و همچنین تجار و ثروتمندان کشور است. خیابان محمودیه مشهورترین خیابان این محله است.

کامرانیه

محله کامرانیه نیز بسیار شیب‌دار است با مراجعه به این محله شیب را بیشتر از دیگر محله‌های گران و لوکس تهران احساس خواهید کرد. نام کامرانیه برگرفته از نام کامران میرزا یکی از شاهزاده‌های قاجاری (فرزند ناصرالدین شاه) می باشد. سفارتخانه های ونزوئلا، سفارت لیبی، سفارت ایرلند، سفارت اسلوونی و اقامتگاه سفیر جمهوری چک از مهم‌ترین مکان‌های سیاسی کامرانیه محسوب می شوند.

شایان به ذکر است که برچ روما رزیدنس کامرانیه که عنوان مشهورترین برج تهران را از آن خود کرده و محل سکونت افراد مطرح کشور است، در این محله قرار دارد.

عکس کامرانیه تهران

اقدسیه

اقدسیه هم در زمره گران‌ترین محله‌های شهر تهران قرار دارد. نام این محله نیز برگرفته از شخصی است که با حکومت قاجار در ارتباط بوده. امینه اقدس نام یکی از همسران ناصرالدین شاه بود که صندوق‌دار ناصرالدین شاه اراضی این منطقه را به او بخشید و پس از آن نام آن اراضی با نام امینه اقدس همراه شد. اقدسیه آپارتمان‌های بسیار گران قیمتی دارد و یکی ز محله های منحصر به فرد شهر تهران به شمار می رود.

فرمانیه

فرمانیه در کنار محله های ذکر شده جزء لوکس ترین و گران‌ترین محله‌های تهران است.. این منطقه هم همانند دیگر محله های بالاشهر تهران مرتفع است. خیابان فرمانیه یا خیابان شهید لواسانی خیابان اصلی محله‌ فرمانیه می باشد. نام فرمانیه گویا برگرفته از نام میرزا فرمانفرما نخست وزیر ایران در دوران قاجار است، کسی که زمین‌های آن منطقه همه از آن او بوده است.

در این منطقه هم چند سفارت‌خانه‌ از جمله باغ و سفارت ایتالیا، سفارت پادشاهی هلند، سفارت پادشاهی نروژ، سفارت پادشاهی سوئد، سفارت جمهوری چک و سفارت ترکمنستان وجود دارد.

عکس فرمانیه تهران

گرانترین منطقه تهران برای خرید خانه

گرانترین منطقه تهران برای خرید خانه همین محله هایی است که در قسمت بالا آنها را معرفی کردیم. خلوتی و جمعیت پایین منطقه یک تهران علت اصلی گرانی آن است. بیشتر افراد بعد از پشت سر گذاشتن یک روز کاری به استراحت کردن در محیطی پر آرامش نیاز دارند که منطقه یک این ویژگی را در اختیار دارد . آب و هوای این منطقه به طرز فوق العاده ای پاکیزه است.

محله های گران، قدیمی و لوکس منطقه یک عبارت‌اند از: سوهانک، ولنجک، تجریش، قیطریه، نیاوران، دارآباد، الهیه، محمودیه، آجودانیه، مینی سیتی، زعفرانیه، فرمانیه، ازگل، چیذر، دزاشیب، کاشانک، فرشته، جماران، کامرانیه، صاحبقرانیه و باغ فردوس. این محلات، امکانات و شرایط رفاهی بسیار بالایی برای خرید خانه در اختیار دارند. همچنین تمام این محله ها از نظر دسترسی به بزرگراه ها، اماکن فرهنگی و تفریحی، مراکز خرید، حمل و نقل، مراکز درمانی و آموزشی و داشتن فضای سبز در وضعیت بسیار خوبی قرار گرفته است. عواملی که این محله ها را در لیست گرانترین منطقه تهران برای خرید خانه قرار داده شامل موارد زیر می شود:

 • بیشتر محله‌های منطقه یک تلفیقی از خانه‌های بزرگ، ویلایی و آپارتمان‌ها و برج های لوکس می باشند.
 • خیابان‌های این محله‌ها غالبا پهن و البته شیب‌دار هستند.
 • آب و هوای محله‌های منطقه یک به نسبت سایر نقاط تهران پاکیزه تر است.
 • تمام آپارتمان‌های گرانقیمت منطقه یک با کیفیت و دارای امکانات لاکچری هستند.
 • متراژ آپارتمان های واقع در این محله ها بالا است. معمولا بالای 150 متر مربع.

سوالات متداول

 • لاکچری ترین منطقه تهران کدام منطقه است؟

  لاکچری ترین منطقه تهران به منطقه یک تعلق دارد. محله های نیاوران، فرمانیه، زعفرانیه، الهیه، کامرانیه، تجریش، اقدسیه، محمودیه، ولنجک و... جزء لاکچری ترین محله های شهر تهران به حساب می آیند.

 • گرانترین منطقه تهران برای خرید خانه کدام اند؟

  گرانترین منطقه تهران برای خرید خانه منطقه یک تهران و محله هایی از جمله: سوهانک، ولنجک، تجریش، قیطریه، نیاوران، دارآباد، الهیه، محمودیه، آجودانیه، مینی سیتی، زعفرانیه، فرمانیه، ازگل، چیذر، دزاشیب، کاشانک، فرشته، جماران، کامرانیه، صاحبقرانیه و باغ فردوس است.