شهرک اکباتان تهران؛ معرفی 0 تا 100 معروف ترین شهرک تهران

شهرک اکباتان تهران؛ معرفی 0 تا 100 معروف ترین شهرک تهران

30 تیر 1403

محله گردی

شهرک اکباتان تهران؛ معرفی 0 تا 100 معروف ترین شهرک تهران

اگر قصد خرید آپارتمان در منطقه 5تهران را دارید باید درباره محله های آن بدانید. در تور محله گردی وبلاگ آقای املاک قصد داریم این بار شما را با یکی از شهرک های معروف شهر تهران آشنا کنیم شهرکی که حتما نامش را شنیده اید. شهرک اکباتان که آن را به عنوان اولین مسکن مهر در ایران می شناسند. در ادامه این مطلب برای آشنایی با ویژگی های این شهرک خاص و زیبا همراه آقای املاک باشید.  خواندن این مقاله برای افرادی که قصد خرید آپارتمان در تهران و یا اجاره خانه در تهران را دارند موثر می باشد.

جهت مشاهده آگهی های تهاتر آپارتمان کلیک کنید.

فهرست مطالب

تاریخچه شهرک اکباتان

شهرک اکباتان کجاست

شهرک اکباتان منطقه چنده

بافت شهرک اکباتان

بهترین جای شهرک اکباتان

ایستگاه مترو شهرک اکباتان

بیمارستان فوق تخصصی صارم

مرکز خرید مگامال

معرفی اماکن ورزشی

تاریخچه شهرک اکباتان

این شهرک به واسطه یک شرکت آمریکایی به نام استارت در دهه ۴۰ ساخته شد. این شرکت طرح های توسعه ای زیادی مانند دریاچه مسکونی و شهربازی در دستور کار خود داشت اما در طول ۱۰ سالی که صرف ساخت این شهرک شد؛ نتوانستند همه‌ این دستورالعمل ها را اجرا کنند. بعد از اتمام ساخت این شهرک نظامیان در آن سکونت کردند و بعد از آن در سال ۱۳۵۶ این شهرک به کارمندان دولتی واگذار شد.بعد از انقلاب شرکت عمران و نوسازی، به ادامه ساخت و ساز در این شهرک ادامه داد.

برای مشاهده آگهی های اجاره آپارتمان در شیراز و خرید آپارتمان در شیراز کلیک کنید. 

شهرک اکباتان کجاست

اگر قصد خرید آپارتمان در غرب تهران را دارید باید دانید که شهرک اکباتان با مساحتی حدود ۵.۹۴ کیلومتر مربع یکی از محله های غربی تهران می باشد که از سمت شمال به اتوبان تهران کرج، از سمت جنوب به بزرگراه شهید لشگری، از سمت شرق به کوی بیمه و شهرک آپادانا و از سمت غرب به نمایشگاه صنایع هواپیمایی متصل می شود.

جهت کارشناسی آنلاین قیمت آپارتمان خود کلیک کنید.

شهرک اکباتان منطقه چنده

شهرک اکباتان بالا شهره؟ یا منطقه چنده؟ شاید اولین سوال کسانی باشد که با این محله آشنایی کمتری دارند. شهرک اکباتان یکی از محله های غرب تهران در منطقه 5 شهرداری تهران  واقع شده است. شهرک اکباتان از جمله شهرک های مسکونی موفق در زمینه شهرسازی می باشد اکباتان از جمله شهرک هایی است که مردم شهرک ،تعلق خاطر خاصی به آن دارند و از زندگی در آن لذت می برند.

بیشتر بخوانید: محله تهرانسر تهران ؛ معرفی امکانات رفاهی تا راهنمای قیمت آپارتمان

محله اکباتان تهران

پروژه میلینیوم محمودآباد

بافت شهرک اکباتان

اکباتان با بافت شهری بسیار منظم از ۳ فاز تشکیل شده است، شهرک اکباتان دارای سه فاز است که هر فاز آن دارای چند بلوک و هر بلوک دارای چند ورودی است. این شهرک دارای ۳۳ بلوک و پانزده هزار و ۶۷۵ واحد مسکونی است. تقسیم‌ بندی فازهای اکباتان به ترتیب شامل:

۱.فاز یک اکباتان

این فاز دارای ۱۰ بلوک می باشد که به دو قسمت ۶ و ۴ بلوکی تقسیم شده، به ۴ بلوک شمال بلوک بالا و به ۶ بلوک جنوب استادیوم‌ بلوک پایین می گویند.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان در فردیس کرج کلیک کنید. 

بلوک های پایین فاز یک اکباتان شامل:

بلوک A۱ یا ۱ اکباتان بلوک C یا ۲ اکباتان بلوک B۱ یا ۳ اکباتان بلوک A۲ یا ۴ اکباتان بلوک A۳ یا ۵ اکباتان بلوک B۲ یا ۶ اکباتان

بلوک های بالا فاز یک اکباتان شامل:

بلوک B۳ یا ۷ اکباتان بلوک A۴ یا ۸ اکباتان بلوک A۵ یا ۹ اکباتان بلوک B۴ یا ۱۰ اکباتان در آخر این نکته را بگوییم که بلوک های A با B یک تفاوت با هم دارند اینکه بلوک‌ های A دارای آپارتمان‌های دو خوابه هستند اما بلوک‌ های B دارای واحد دو خواب نیستند. بلوک C نسبت به بلوک‌های A و B معماری متفاوتی دارد به همین جهت نام آن را C گذاشتند.

جهت مشاهده آگهی های خرید آپارتمان در بندرعباس کلیک کنید. 

۲. فاز دو اکباتان:

فاز ۲ اکباتان مدرن تر از فاز۱ و ۳ می باشد. این فاز یکی از بهترین فازهای اکباتان می باشد که علاوه بر بافت مدرنش در برابر زلزله ۹ ریشتری هم مقاوم است این فاز که دارای ۱۹ بلوک است از امکانات مناسب مانند، شوتینگ ‌های استاندارد، پارکینگ‌های بسیار وسیع،فضای سبز مطلوب و نورگیری فوق ‌العاده و...برخوردار است.

بیشتر بخوانید: دهکده المپیک تهران ؛4 شاخصی که این محله را محبوب کرد

۳.فاز سه اکباتان:

فاز ۳ شهرک اکباتان چهار بلوک به نام ‌های E1 E2 D1 D2 دارد. فاز ۳ اکباتان که در سال ۱۳۷۰ ساخته شد و بدیهی است که از فازهای یک و دو اکباتان نوسازتر است. فاز سه اکباتان دارای یک مجتمع تجاری است که ۴۰ واحد دارد.

مهم‌ ترین شاخصی که محله اکباتان تهران دارد مستقل بودن آن است. اگر از اهالی ساکن در این شهرک سوال کنید متوجه خواهید شد ساکنین این محله به ندرت نیاز به خروج از شهرک را پیدا می‌کنند. به این دلیل که این شهرک  ۱۱ بازارچه در فاز یک و ۳ بازارچه در فاز ۲ و یک مجتمع تجاری در فاز ۳ دارد که صفر تا صد مایحتاج روزانه ساکنین را فراهم می‌کند. از اغذیه فروشی گرفته تا پوشاک و لوازم خانگی و لوازم الکتریکی در این شهرک پیدا خواهید کرد.

محله شهرزیبا همانند محله اکباتان جزو محله های منطقه 5 تهران است. وبلاگ آقای املاک برای راحتی کاربر یک صفحه جداگانه را به محله شهرزیبا اختصاص داده است و در آن اطلاعات کاملی از این محله را ارائه می دهد.

بهترین جای شهرک اکباتان

در حقیقت در پاسخ به این سوال که بهترین جای شهرک اکباتان کجاست؟ نمی توان جواب مشخصی داد چرا که معنی واژه بهترین از نظر هر کس متفاوت است. به عنوان مثال بیشتر مراکز آموزشی از جمله مدارس شهرک اکباتان در فاز یک واقع هستن از این رو زندگی در این فاز برای افرادی که دارای فرزند محصل هستند، مناسب تر است .

یا برخی از افراد علاقه ای به بازسازی خانه ندارند به همین دلیل فاز یک و دو را که قبل از انقلاب ساخته شده اند را برای سکونت انتخاب نمی کنند و در عوض ترجیح می دهند در فاز ۳ سکنا گزینند.

بیشتر بخوانید: بلوار فردوس ؛هر آنچیزی که باید از این محله معروف بدانید!

قیمت آپارتمان در شهرک اکباتان هم همانند دیگر محله های شهر تهران به عوامل مختلفی بستگی دارد عواملی مانند مساحت، موقعیت، امکانات رفاهی، نورگیر بودن، متراژ و... این شهرک به علت قدمت بالایی که دارد بیشتر واحدهایش بازسازی شده‌ است. در این بین خانه های بازسازی شده و دارای سیستم های گرمایشی و سرمایشی طبیعتا قیمت بالاتری دارند.

اگر می خواهید از آخرین آگهی های قیمت خرید آپارتمان در شهرک اکباتان یا اجاره آپارتمان در شهرک اکباتان مطلع شوید، کافیست به وبسایت آقای املاک مراجعه نمایید.

نقشه شهرک اکباتان

موقعیت جغرافیایی این شهرک به گونه ای است که دسترسی بسیار آسانی به سایر نقاط شهر دارد. بزرگراه‌هایی همچون شیخ فضل‌الله، باکری، لشگری وستاری دورتا دور این شهرک را احاطه کردند.

محله کوی ارم در منطقه 5 شهرداری تهران واقع است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این محله میتوانید با مراجعه به وبلاگ آقای املاک، به صفحه اختصاصی محله کوی ارم رجوع کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با محله المهدی تهران

ایستگاه مترو شهرک اکباتان

از لحاظ حمل و نقل عمومی این شهرک از جایگاه ویژه ای برخوردار است و می توانیم بگوییم یکی از مهم ‌ترین عوامل افزایش قیمت در این شهرک دسترسی به ایستگاه مترو است . به عنوان مثال ایستگاه‌ متروی شهرک اکباتان، شهرک بیمه و ورزشگاه آزادی و ایستگاه مترو ارم سبز در محدوده اکباتان واقع شده اند. علاوه بر ایستگاه مترو خطوط اتوبوسرانی در این محل واقع هستند و به سایر مناطق تهران مانند میدان صادقیه گذر می‌کنند. علاوه بر خطوط اتوبوسرانی، اکباتان مانند سایر نقاط شهر دارای خطوط تاکسیرانی وسیعی است که شما را به  تمامی نقاط شهر می رساند.

محله آیت الله کاشانی یکی از محله های سرشناس منطقه 5 تهران است. وبلاگ آقای املاک یک صفحه جداگانه را به محله آیت الله کاشانی تهران اختصاص داده است تا کاربران بتوانند با مراجعه به این صفحه اطلاعات کاملی از این محله بدست آورند.

ایستگاه مترو شهرک اکباتان

بیمارستان فوق تخصصی صارم

بیمارستان فوق تخصصی صارم که حوزه فعالیت آن در زمینه زنان، زایمان و نازایی است در سال ۱۳۸۵ ساخته شد و دارای ۶ طبقه می‌باشد و دارای کلینیک های ناباروری، کلینیک فوق تخصصی نوزادان، کلینیک جراحی عمومی،کلینیک مشاوره (زایمان طبیعی) و... است. این بیمارستان یکی از معروف ترین شاخص های درمانی اکباتان به شمار می رود. این شهرک علاوه بر بیمارستان دارای درمانگاه‌، چندین داروخانه ‌و مراکز درمانی دیگری است که همواره به مراجعه کنندگان سرویس می دهند.

بیشتر بخوانید: محله سازمان آب تهران ؛آشنایی با امکانات رفاهی این محله

مرکز خرید مگامال

مرکز خرید مگامال دارای چندین واحد تجاری است که یک هایپر مارکت در طبقه همکف خود دارد و مایحتاج روزانه ساکنین محله را برطرف می کند. مگامال دارای امکانات رفاهی دیگری از جمله رستوران و فود کورت ، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آسانسور و پارکینگ می باشد . همچنین یک پردیس سینمایی با ۱۱سالن مجزا دارد. شایان به ذکر است که این مرکز خرید مراجعین خارج از محدوده اکباتان نیز دارد.

محله باغ فیض یکی از محله های سرسبز منطقه 5 است. برای کسب اطلاعات جامع درمورد این محله می توانید به صفحه اختصاصی باغ فیض در وبلاگ آقای املاک مراجعه کنید.

معرفی اماکن ورزشی

شهرک اکباتان دارای تعداد زیادی باشگاه ورزشی است به گونه ای که در این شهرک حدود ۵۰ باشگاه ورزشی دیده می شود که به راحتی نیاز اهالی شهرک مربوط به انواع رشته های ورزشی را تامین می کند.
در ادامه مهم ترین باشگاه های این شهرک آورده شده است.

ورزشگاه شهید دستگردی

نام دیگر این ورزشگاه، ورزشگاه پاس قوامین می باشد و در فاز یک شهرک اکباتان قرار دارد . این ورزشگاه درسال ۱۳۸۱ساخته شد. ورزشگاه شهید دستگردی شامل ۸۲۵۰ صندلی تماشاچی می باشد. این ورزشگاه همسایه ورزشگاه راه آهن اکباتان است. تیم های فوتبالی نظیر تیم ملی فوتبال نوجوانان و باشگاه هایی نظیر نفت تهران، راه آهن، پیکان و باشگاه سایپا از این ورزشگاه استفاده می کنند. در گذشته نیز مسابقات فوتبال تیم استیل آذین در لیگ برتردر این ورزشگاه انجام می شد.

بیشتر بخوانید: آشنایی صفر تا صد محله صادقیه تهران!

ورزشگاه راه آهن اکباتان

ورزشگاه راه آهن در گذشته نام های مختلفی داشته است. ورزشگاه آپادانا، ورزشگاه اکباتان و ورزشگاه پرسپولیس نام های پیشین این ورزشگاه بوده اند. علت اصلی نام گذاری این ورزشگاه به راه آهن این بود که این ورزشگاه، ورزشگاه خانگی راه آهن می باشد. ورزشگاه راه آهن در سال ۱۳۵۲ تاسیس شد و دارای گنجایش ۱۲۰۰۰نفری می باشد. این مجموعه ورزشی در فاز یک شهرک اکباتان، خیابان شکوری غربی،خیابان نفیسی واقع شده است.

شایان به ذکر است در شهرک اکباتان هر ساله مسابقه‌ های پارکور برگزار می‌شود.

محله سازمان برنامه در منطقه 5 تهران واقع است. برای کسب اطلاعات جامع درمورد این محله می توانید با مراجعه به وبلاگ آقای املاک، وارد صفحه سازمان برنامه شمالی شوید.

دیگر امکانات رفاهی محله شهرک اکباتان

اکباتان سه مسجد دارد. فاز یک (مسجد بعثت)، فاز دو (مسجد امام خمینی) فاز سه ( مسجد امام رضا) این محله دارای کتابسرا نیز می باشد که در میدان بسیج جنب شهرداری ناحیه ۶ واقع شده است. شهرک اکباتان یک ایستگاه آتش نشانی واقع در خیابان شهید شکوری غربی دارد.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد آشنایی با محله قدیمی طرشت !

شهرک اکباتان از بالا

شهرک اکباتان از بالا دارای چشم انداز خاصی است و برخلاف عقیده برخی از مردم که گمان می کنند که سازه های ساختمان ها به گونه ای طراحی شده  که نوشته خاصی را بیان می کند اما این چنین نیست و فقط ساختمان های یک شکلی دیده می شود. ضمن اینکه هر ساله با گسترش ساخت و سازهای ساختمانی این چشم انداز از زوایای گوناگون تغییر کرده و تنها چیزی که بیش از همه به چشم می خورد نظم و ترتیب خاصی است که این شهرک داراست.

اگر به دنبال خانه ای نقلی هستید محله استاد معین بهترین انتخاب برای شماست. شما می توانید با مراجعه به وبلاگ آقای املاک، وارد صفحه اختصاصی استاد معین تهران شوید و اطلاعات جامعی از این محله بدست آو.رید.

برای آشنایی با یکی از لوکس ترین پروژه های اداری و تجاری منطقه 22 تهران پروژه هوم آفیس رویال رزیدنس چیتگر کلیک کنید!

اگر قصد خرید آپارتمان در منطقه 1 و مناطق دیگر تهران را دارید می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید. 

خرید آپارتمان در ولنجک

خرید آپارتمان در الهیه

خرید آپارتمان در میرداماد

خرید آپارتمان در فرشته

خرید آپارتمان در زعفرانیه

خرید آپارتمان در سعادت آباد

خرید آپارتمان در بلوار فردوس

اجاره آپارتمان در کامرانیه

اجاره آپارتمان در زعفرانیه 


سوالات متداول

 • اکباتان منطقه چند است؟

  اکباتان یکی از محله های غربی در تهران است که منطقه 5 شهرداری واقع شده است.

 • بهترین منطقه محله اکباتان تهران کدام است؟

  پاسخ دقیق و مشخضی نمی توان به این سوال داد چرا که معنای بهتر از نظر هرکسی متفاوت بوده و هر فردی سلایق خاص خود را دارد.

تعداد نظرات : 2
 • محمد توکلیان
  23 مرداد 1401
  با سلام شهرک اکباتان نیاز به نگهداری و تعمیر ورنگ مکانهای تجاری، ابروهای در کنار خیابانها بخصوص نصب پنجره روی محل دخول اب بباران به کانالهای زیر زمینی تعمیر زیر پلها رسیدگی به مناطق تجاری و فضای سبز و پارکینگهای در خیابانهای عمومی ،و از همه مهتمر رسیدگی مستمر و دایم از طرف شهرداری و سایر افراد ذینفع و غیره. با تشکر فراوان م ت
 • حمید
  21 مهر 1400
  شهرک اکباتان از قدیم یکی از شهرک های بنام تهران بوده و هست. ممنون از اینکه اطلاعات محله های تهران رو توضیح می دید.