محله شهرک اکباتان ؛ آشنایی با معروف ترین شهرک خاص تهران

محله شهرک اکباتان ؛ آشنایی با معروف ترین شهرک خاص تهران

12 تیر 1401

محله گردی

محله شهرک اکباتان ؛ آشنایی با معروف ترین شهرک خاص تهران
در تور محله گردی وبلاگ آقای املاک قصد داریم این هفته شما را با یکی از شهرک های معروف شهر تهران آشنا کنیم شهرکی که حتما نامش را شنیده اید. شهرک اکباتان ؛ که آن را به عنوان اولین مسکن مهر در ایران می شناسند. در ادامه این مطلب برای آشنایی با ویژگی های این شهرک خاص و البته زیبا همراه آقای املاک باشید. 

شهرک اکباتان در غرب تهران و منطقه ۵ شهرداری واقع شده است. اکباتان از شمال به اتوبان تهران کرج، از جنوب به بزرگراه شهید لشگری، از شرق به کوی بیمه و شهرک آپادانا و از غرب به نمایشگاه صنایع هواپیمایی متصل می شود.

مهم‌ ترین شاخصی که شهرک اکباتان دارد مستقل بودن آن است. اگر از اهالی ساکن در این شهرک سوال کنید متوجه خواهید شد ساکنین این محله به ندرت نیاز به خروج از شهرک را پیدا می‌کنند. به این دلیل که این شهرک  ۱۱ بازارچه در فاز یک و ۳ بازارچه در فاز ۲ و یک مجتمع تجاری در فاز ۳ دارد که صفر تا صد مایحتاج روزانه ساکنین را فراهم می‌کند. از اغذیه فروشی گرفته تا پوشاک و لوازم خانگی و لوازم الکتریکی در این شهرک پیدا خواهید کرد.

تاریخچه شهرک اکباتان

معمار شهرک اکباتان

این شهرک به واسطه یک شرکت آمریکایی  به نام استارت در دهه ۴۰ ساخته شد. این شرکت طرح های توسعه ای زیادی مانند دریاچه مسکونی و شهربازی در دستور کار خود داشت اما در طول ۱۰ سالی که صرف ساخت این شهرک شد؛ نتوانستند همه‌ این دستورالعمل ها را اجرا کنند. بعد از اتمام ساخت این شهرک نظامیان در آن سکونت کردند و بعد از آن در سال ۱۳۵۶ این شهرک به کارمندان دولتی واگذار شد.بعد از انقلاب شرکت عمران و نوسازی، به ادامه ساخت و ساز در این شهرک ادامه داد.

بافت شهرک اکباتان

اکباتان با بافت شهری بسیار منظم از ۳ فاز تشکیل شده است، شهرک اکباتان دارای سه فاز است که هر فاز آن دارای چند بلوک و هر بلوک دارای چند ورودی است. این شهرک دارای ۳۳ بلوک و پانزده هزار و ۶۷۵ واحد مسکونی است. تقسیم‌ بندی فازهای اکباتان به ترتیب شامل:

۱.فاز یک اکباتان

این فاز دارای ۱۰ بلوک می باشد که به دو قسمت ۶ و ۴ بلوکی تقسیم شده، به ۴ بلوک شمال بلوک بالا و به ۶ بلوک جنوب استادیوم‌ بلوک پایین می گویند.

بلوک های پایین فاز یک اکباتان شامل:

بلوک A۱ یا ۱ اکباتان بلوک C یا ۲ اکباتان بلوک B۱ یا ۳ اکباتان بلوک A۲ یا ۴ اکباتان بلوک A۳ یا ۵ اکباتان بلوک B۲ یا ۶ اکباتان

بلوک های بالا فاز یک اکباتان شامل:

بلوک B۳ یا ۷ اکباتان بلوک A۴ یا ۸ اکباتان بلوک A۵ یا ۹ اکباتان بلوک B۴ یا ۱۰ اکباتان در آخر این نکته را بگوییم که بلوک های A با B یک تفاوت با هم دارند اینکه بلوک‌ های A دارای آپارتمان‌های دو خوابه هستند اما بلوک‌ های B دارای واحد دو خواب نیستند. بلوک C نسبت به بلوک‌های A و B معماری متفاوتی دارد به همین جهت نام آن را C گذاشتند.

۲. فاز دو اکباتان:

فاز ۲ اکباتان مدرن تر از فاز۱ و ۳ می باشد. این فاز یکی از بهترین فازهای اکباتان می باشد که علاوه بر بافت مدرنش در برابر زلزله ۹ ریشتری هم مقاوم است این فاز که دارای ۱۹ بلوک است از امکانات مناسب مانند، شوتینگ ‌های استاندارد، پارکینگ‌های بسیار وسیع،فضای سبز مطلوب و نورگیری فوق ‌العاده و...برخوردار است.

۳.فاز سه اکباتان:

فاز ۳ شهرک اکباتان چهار بلوک به نام ‌های E1 E2 D1 D2 دارد. فاز ۳ اکباتان که در سال ۱۳۷۰ ساخته شد و بدیهی است که از فازهای یک و دو اکباتان نوسازتر است. فاز سه اکباتان دارای یک مجتمع تجاری است که ۴۰ واحد دارد.

قیمت خانه در شهرک اکباتان

قیمت خانه در شهرک اکباتان هم همانند دیگر محله های شهر تهران به عوامل مختلفی بستگی دارد عواملی مانند مساحت، موقعیت، امکانات رفاهی و... این شهرک به علت قدمت بالایی که دارد بیشتر واحدهایش بازسازی شده‌ است در این بین خانه های بازسازی شده و دارای سیستم های گرمایشی و سرمایشی طبیعتا قیمت بالاتری دارند. اگر می خواهید از آخرین خرید آپارتمان در اکباتاندر اکباتان و اجاره آپارتمان در اکباتان خانه های این شهرک مطلع شوید کافیست به وبسایت آقای املاک مراجعه نمایید.

نقشه شهرک اکباتان

راهنمای نقشه شهرک اکباتان موقعیت جغرافیایی این شهرک به گونه ای است که دسترسی  بسیار آسانی به سایر نقاط شهر دارد. بزرگراه‌هایی همچون شیخ فضل‌الله، باکری، لشگری وستاری دورتا دور این شهرک را احاطه کردند.

ایستگاه مترو شهرک اکباتان

از لحاظ حمل و نقل عمومی این شهرک از جایگاه ویژه ای برخوردار است و می توانیم بگوییم یکی از مهم ‌ترین عوامل افزایش قیمت در این شهرک دسترسی به ایستگاه مترو است . به عنوان مثال ایستگاه‌ متروی شهرک اکباتان، شهرک بیمه و ورزشگاه آزادی و ایستگاه مترو ارم سبز در محدوده اکباتان واقع شده اند. علاوه بر ایستگاه مترو خطوط اتوبوسرانی در این محل واقع هستند و به سایر مناطق تهران مانند میدان صادقیه گذر می‌کنند. علاوه بر خطوط اتوبوسرانی، اکباتان مانند سایر نقاط شهر دارای خطوط تاکسیرانی وسیعی است که شما را به  تمامی نقاط شهر می رساند.

معرفی اماکن ورزشی محله شهرک اکباتان

باشگاه های ورزشی همچون باشگاه پاس، ورزشگاه راه‌ آهن واقع در فاز ۱ و ورزشگاه شهید دستگردی همگی در شهرک اکباتان قرار گرفته اند.همچنین مسابقه‌ های پارکورهر ساله در این شهرک برگزار می‌شود.

بیمارستان فوق تخصصی صارم

بیمارستان فوق تخصصی صارم که حوزه فعالیت آن در زمینه زنان، زایمان و نازایی است در سال ۱۳۸۵ ساخته شد و دارای ۶ طبقه می‌باشد و دارای کلینیک های ناباروری، کلینیک فوق تخصصی نوزادان، کلینیک جراحی عمومی،کلینیک مشاوره (زایمان طبیعی) و... است. این بیمارستان یکی از معروف ترین شاخص های درمانی اکباتان به شمار می رود. این شهرک علاوه بر بیمارستان دارای درمانگاه‌، چندین داروخانه ‌و مراکز درمانی دیگری نیز  که همواره به مشتریان سرویس می دهند.

دیگر امکانات رفاهی محله شهرک اکباتان

اکباتان سه مسجد دارد. فاز یک (مسجد بعثت)، فاز دو (مسجد امام خمینی) فاز سه ( مسجد امام رضا) این محله دارای کتابسرا نیز می باشد که در میدان بسیج جنب شهرداری ناحیه ۶ واقع شده است. شهرک اکباتان دارای یک ایستگاه آتش نشانی واقع در خیابان شهید شکوری غربی دارد.

شهرک اکباتان از نمای بالا

شهرک اکباتان از نمای بالا دارای چشم انداز خاصی است و برخلاف عقیده برخی از مردم که گمان می کنند که سازه های ساختمان ها به گونه ای طراحی شده  که نوشته خاصی را بیان می کند اما این چنین نیست و فقط ساختمان های یک شکلی دیده می شود. ضمن اینکه هر ساله با گسترش ساخت و سازهای ساختمانی این چشم انداز از زوایای گوناگون تغییر کرده و تنها چیزی که بیش از همه به چشم می خورد نظم و ترتیب خاصی است که این شهرک داراست.

تعداد نظرات : 2
  • محمد توکلیان
    23 مرداد 1401
    با سلام شهرک اکباتان نیاز به نگهداری و تعمیر ورنگ مکانهای تجاری، ابروهای در کنار خیابانها بخصوص نصب پنجره روی محل دخول اب بباران به کانالهای زیر زمینی تعمیر زیر پلها رسیدگی به مناطق تجاری و فضای سبز و پارکینگهای در خیابانهای عمومی ،و از همه مهتمر رسیدگی مستمر و دایم از طرف شهرداری و سایر افراد ذینفع و غیره. با تشکر فراوان م ت
  • حمید
    21 مهر 1400
    شهرک اکباتان از قدیم یکی از شهرک های بنام تهران بوده و هست. ممنون از اینکه اطلاعات محله های تهران رو توضیح می دید.