برنامه دولت برای مستاجران اجرایی نشد/ وضعیت نامطلوب بازار اجاره مسکن

برنامه دولت برای مستاجران اجرایی نشد/ وضعیت نامطلوب بازار اجاره مسکن

24 مرداد 1402

اخبار مسکن

برنامه دولت برای مستاجران اجرایی نشد/ وضعیت نامطلوب بازار اجاره مسکن

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان این‌که برنامه دولت برای حمایت از مستاجران اجرایی نشد، بازار اجاره مسکن کشور را نامطلوب ارزیابی کرد.

گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا رضایی کوچی با بیان این‌که وضعیت بازار مسکن به ویژه بازار اجاره مسکن نامطلوب است، اظهار کرد: متأسفانه در شرایط کنونی تمام بازارهای اقتصادی به ویژه بازار مسکن دچار مشکلات و تلاطمات بسیاری شده که در این میان بازار اجاره بیشتر تأثیر را از این تلاطمات داشته است.

وی افزود: به دلیل افزایش قیمت مسکن در 2 سال اخیر، قیمت اجاره افزایش چشمگیری داشته و در این میان مستأجران برای تأمین مسکن مورد نیاز خود با مشکل روبرو شده اند، حال خانوارها یا باید اقدام افزایش میزان آورده خود برای ودیعه و اجاره مسکن را افزایش داده و یا اینکه در مناطق پایین تر شهر به دنبال اجاره مسکن باشند که این مسئله خود یک آسیب بسیار بزرگ است. وی گفت: قطعا بهبود وضعیت بازار مسکن نیازمند برنامه ریزی و سیاست گذاری دولت است، اما در چند سال اخیر دولت و وزارت راه و شهرسازی برای کاهش تلاطمات بازار اجاره مسکن هیچ اقدامی انجام نداده است. برنامه ریزی هایی برای کاهش فشار بر مستأجران از جمله ارائه تسهیلات به مستأجران یا انعقاد قرارداد دوساله اجاره صورت گرفته اما هیچ کدام از این طرح ها عملیاتی نشده است. عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد:‌ اخیرا دولت طرح جدیدی را برای کاهش مشکل تأمین مسکن مستأجران طراحی کرده، مبنی بر اینکه دولت در قبال ارائه زمین، واحدهای نوساز یا نیمه کاره را از مالکان و سازندگان خریداری کند و سپس از واحدها در اختیار مستأجران قرار خواهد گرفت. به نظر می رسد اجرای طرح تهاتر زمین های دولتی با واحدهای نوساز امکان پذیر است و دولت می تواند با اجرای آن بخشی از مشکلات موجود در حوزه تأمین مسکن استیجاری را برطرف کند. منبع: تسنیم