وام مسکن در تهران و کلانشهرها چقدر شد؟

وام مسکن در تهران و کلانشهرها چقدر شد؟

19 بهمن 1398

اخبار مسکن

وام مسکن در تهران و کلانشهرها چقدر شد؟
پروژه گرندپارک فردیس

اقتصادنیوز: عضو هیئت مدیره بازآفرینی شهری و جانشین دبیر ستاد ملی گفت: افزایش وام نوسازی ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده به بانک عامل ابلاغ شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، محمد آیینی شامگاه پنجشنبه در حاشیه جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان مرکزی که با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهور برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه بازآفرینی شهری در کشور اظهار داشت: برنامه بازآفرینی شهری سابقه 20 ساله را در کشور دارد و در قالب‌های مختلفی بوده و در هر دوره‌ای از دولت‌ها اقدامات خاصی انجام شده است.
وی افزود: مطلبی را که اکنون قرار است اجرای این طرح در محدوده بافت‌های فرسوده است چراکه در محلات هدف ما هم بحث سکونت‌گاه‌های غیررسمی، هم بافت‌های تاریخی و هم بافت‌های فرسوده مطرح است. آیینی تصریح کرد: در بحث بافت‌های فرسوده تقریبا نزدیک به 2 میلیون و 900 هزار واحد مسکونی داریم که از این تعداد، یک میلیون و 150 هزار واحد نوساز بوده و نوسازی شده و قرار است تا پایان برنامه هفتم به یک نقطه قابل اطمینانی برسیم که البته عمده زحمت نوسازی بر دوش انبوه‌سازان ، توسعه‌گران با مشارکت مردم ساکن در این بافت‌ها است. عضو هیئت مدیره بازآفرینی شهری و جانشین دبیر ستاد ملی خاطرنشان کرد: این موضوع زمانی می‌تواند سرعت قابل قبولی به خود بگیرد که حمایت‌های همه‌جانبه‌ای از ناحیه دولت، دستگاه‌های دولتی و شهرداری‌ها از آن انجام شود که این در قالب بسته‌های تشویقی که در حوزه‌های مختلف طراحی شده انجام شود، یکی از مشوق‌ها حمایت‌های مالی است و آن اینکه نقدینگی لازم برای نوسازی شکل بگیرد که عمدتا در قالب تسهیلات یارانه‌دار یا با نرخ‌های ترجیحی است. وی ادامه داد: خوشبختانه هم‌اکنون در قالب افزایش وام نوسازی ساخت مسکن در بافت‌های فرسوده شکل گرفته و خوشبختانه در هفته گذشته طبق آخرین ابلاغیه بانک عامل سقف تسهیلات بانکی در شهرهای مختلف افزایش به طور متوسط 50 درصدی داشته، به عنوان نمونه در تهران انبوه‌سازانی که از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند می‌توانند به ازای هر واحد تا 170 میلیون تسهیلات دریافت کنند و در سایر کلانشهرها هم این سقف تا 160 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها تا 140 میلیون تومان و در سایر شهرها تا 130 میلیون تومان تعیین شده است. آیینی بیان کرد: البته این تسهیلات خود به سه بخش تقسیم می‌شود، در تهران و کلانشهرها 50 میلیون آن با نرخ 9 درصد و در سایر شهرها 40 میلیون تومان آن با این نرخ است، در تهران 60 میلیون تومان آن بدون سپرده‌گذاری با نرخ 18 درصد و در سایر شهرها 50 میلیون آن، مابه تفاوت آن تسهیلات است که با خرید اوراق با نرخ 16 درشد از بانک مسکن است. منبع : شهرخبر
پروژه میلینیوم محمودآباد