محله کن تهران، محله ای سرسبز با آب و هوای عالی

محله کن تهران، محله ای سرسبز با آب و هوای عالی

3 اردیبهشت 1403

محله گردی

محله کن تهران، محله ای سرسبز با آب و هوای عالی

محله کن در غرب شهر تهران و شمال غربی منطقه 5 قرار دارد. این محله از قدیم الایام با باغ های توت و شاه توت بسیاری که داشت معروف شده است. رودخانه کن و امامزاده داوود هم از دو شاخصه اصلی محله کن تهران هستند. این محله به دلیل آب و هوای خوب و فضای سبز زیاد، در گوشه ای دنج از منطقه 5 برای سکونت و زندگی عالی است. در این مطلب محله ها، مکان های دیدنی و تاریخی کن را معرفی می کنیم. 

فهرست مطالب

تاریخچه محله کن تهران

کن منطقه چند تهران است؟

فاصله کن تا تهران

زندگی در محله کن تهران

مسیر رفت و آمد به کن

مکان های دیدنی کن

محله های اصلی کن

تاریخچه محله کن تهران

محله کن  از قدیم جز اصلی ترین و قدیمی ترین روستاهای تهران بوده است. در برخی از کتب تاریخی قدمت این روستا و محله را نزدیک بیش از 6000 سال قبل تخمین می زنند. ساکنان قدیمی کن به زبان پلهوی حرف می زنند که به آن لهجه کنی هم می گویند. این زبان از لهجه های قدیمی و اصیل ایرانی است. قدمت و سکونت تاریخی در این محله، بیشتر به علت وجود رودخانه قدیمی و جاری کن است. این رودخانه از کوه های امامزاده داوود سرچشمه گرفته و تا دریاچه قم امتداد دارد. وجود این رودخانه و رودهای اطراف آن باعث سرسبزی و وجود باغ ها و درختان زیادی در این بخش بوده است. به همین دلیل این منطقه از هزاران سال قبل برای سکونت و کشت و کار انتخاب شده است. 
در این محله در هنگام کاوش ها و ساخت و سازها، بقایای اجساد یا آثار باستانی کشف شده است که به قبل از دوره اسلام بر می گردد. وجود آتشکده و مکان های تاریخی در بزرگراه کن به چالوس موید این مطلب است. علاوه بر این وجود مکان های تاریخی در بخش های مختلف کن، بر قدمت چندین ساله آن و قبل از اسلام صحه می گذارد.

بیشتر بخوانید: بلوارفردس تهران، هر آنچه که باید درباره این محله بدانید!

محله-کن

پیش خرید آپارتمان در تهران

کن منطقه چند تهران است؟

در پاسخ به این سوال که کن منطقه چند تهران است باید گفت که: محله کن جزء منطقه 5 شهرداری تهران است و در غربی ترین بخش این منطقه قرار دارد. محله کن از سمت شمال به کوهسار از سمت شرق به شهران، از جنوب به بزرگراه همت و از غرب به محله دهکده المپیک منتهی می شود. محله کن در واقع یکی از دهستان های قدیمی شهر تهران بوده است که دارای باغ های زیاد و درختان توت بسیاری بوده است. 

فاصله کن تا تهران

فاصله کن تا تهران فاصله ای حدود 17 تا 20 کیلومتر دارد. سرعت رسیدن به این محله به وسیله مورد استفاده و مسیری که طی می کنید بستگی دارد. در صورتی که بزرگراه های اصلی را در روز تعطیل انتخاب کنید، حدود 20 تا 30 دقیقه ای از مرکز شهر به کن می رسید. یکی از بهترین راه های رسیدن به کن، استفاده از متروی خط 6 و ایستگاه متروی کن است. با استفاده از خط مترو از ایستگاه های مرکزی تهران مانند متروی انقلاب، حدود 40 تا 60 دقیقه تا کن باید طی کنید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با محله پونک تهران

زندگی در محله کن تهران

محله کن از جمله محله های آرام و با آب و هوای تمیز و سرسبز است که برای سکونت و خرید آپارتمان مناسب است. این محله نسبت به اکثر محله های منطقه 5 برای خرید ملک و آپارتمان قیمت مناسبی دارد. مزیت های سکونت در کن مانند دسترسی نسبتاً خوب، هوای پاک و خنک، فضای سبز خوب و نزدیکی به جاده شمال هستند. این مزیت ها در کنار وجود آپارتمان های نوساز و مدرن باعث شده بسیاری از افراد برای سکونت به این منطقه بیایند. وجود امکانات گردشگری و فضای سبز مانند کوهسار و امامزاده داوود برای تعطیلات آخر هفته هم یکی از دلایل محبوبیت این محله است. در این محله، هم خانه های قدیمی تا دو سه طبقه و هم آپارتمان های نوساز و شیک وجود دارد. بعضی از ساختمان های محله کن که در خیابان های اصلی و با دسترسی های بهتر هستند برای سکونت مزیت بیشتری دارند. خیابان های غربی کن که به بخش روستایی آن منتهی می شود، دسترسی های کمتر و قیمت های پایین تری هم دارند.

خرید خانه در تهران

مسیر رفت و آمد به کن

محله کن در غربی ترین بخش تهران و در غرب منطقه 5 واقع شده است. در گذشته این محله یک دهستان در شهر تهران بوده ولی امروزه به محله ای با دسترسی های زیاد تبدیل شده است. محله کن از نظر دسترسی و مسیر رفت و آمد در مجاورت بزرگراه های اصلی تهران است. کن از جنوب به بزرگراه همت و از شمال شرقی به بزرگراه آبشناسان منتهی می شود. این نزدیکی به دو بزرگراه، جابه جایی و رفتن به این محله را بسیار سریع و آسان می کند. برای رفت و آمد به کن می توان از وسایل نقلیه شخصی یا تاکسی استفاده کرد. 
همچنین اتوبوس های شهری از متروی صادقیه تا کن هم برای رفت و آمد وجود دارند. علاوه بر این ها، اخیراً خط 6 متروی تهران، با ایستگاهی به نام شهدای کن برای انتقال افراد به این محله افتتاح شده است. این ایستگاه مترو در تقاطع بزرگراه آبشناسان و بلوار کوهسار قرار دارد.

گردشگری-کن

مکان های دیدنی کن

محله کن تهران به دلیل موقعیت جغرافیایی و تاریخی که دارد دارای جاذبه ها و مکان های دیدنی مختلف است. از جاذبه های طبیعی کن، می توان به کوه های اطراف آن مانند کوه باغ میر، کوه آسیابک، کوه کبوتک، کوه گرم دره، کوه پیرداوود و کوه هزار دره اشاره کرد. این منطقه دارای رودها و رودخانه های کوچکی است که همه به رودخانه اصلی کن متصل می شوند. کن دارای درختان میوه متنوع مانند توت، گردو و شاه توت است که هنوز در بخش غربی آن این باغ ها دیده می شوند. دره های زیادی با پوشش گیاهی زیبا و درختان سرسبز هم در اطراف محله کن وجود دارند. تعدادی از این دره ها مانند دره حصارک، تنگه باغ میر، دره زرنو کوچک، دره لوسک، دره باغ درغمش، خرگوش دره، دره وسک و دره آسیاب باد هستند.
علاوه بر این مکان های طبیعی و سرسبز، تفریحگاه کوهسار در شمال محله کن هم خیلی پرطرفدار است. آخر هفته ها مردم اطراف کن، برای تفریح و گردش به این محل خوش آب و هوا می روند. روستای سولقان هم از جاذبه های طبیعی و زیبا مخصوصاً برای طبیعت گردان و دوستداران فضای سبز است. اگر دوست دارید هم به یک مکان مذهبی و هم گردشگری بروید، امامزاده داوود در کوه های شمال کن، انتخابی عالی است. امامزاده داوود بر فراز کوه های کن، منطقه ای بسیار خوش آب و هوا و سبز است که دارای زیارتگاه، بازار، اقامتگاه و فروشگاه های مختلف است. از مکان های تاریخی و باستانی محله کن، حمام تاریخی کن در محله اسماعیلیان در خیابان علی پور را می توان نام برد. همچنین امامزاده سید محمدرضا هم از مکان های تاریخی و قدیمی زیارتی در این محله است.

محله های اصلی کن

محله کن دارای 5 محله یا بخش است که از قدیم در آن وجود داشته است. این محلات شامل بالان (بالون)، اسماعیلیان (اسمالون)، میانده (میونده) ، دارقاضی (درقاضی) و سرآسیاب است. محله کن در حال حاضر گستردگی قدیم خود را ندارد و بسیار کوچکتر و محدود تر شده است. محله هایی که امروزه در کن وجود دارند، دهستان سولقان، سنگان، کشار، کیگا، وردیج، واریش و امامزاده داوود هستند. از خیابان اصلی محله کن می توان به بلوار کوهسار، خیابان حاج ملاحسین، خیابان الغدیر یکم، خیابان روستایی، خیابان سرآسیاب و خیابان شهید عاصمی را نام برد.