محله حصارک تهران، آشنایی با محله خوش آب و هوای تهران

محله حصارک تهران، آشنایی با محله خوش آب و هوای تهران

3 اردیبهشت 1403

محله گردی

محله حصارک تهران، آشنایی با محله خوش آب و هوای تهران

حصارک تهران، محله ای در شمال غرب شهر و نزدیک کوه های توچال است. این محله در قدیم الایام، روستایی با باغ های فراوان میوه بوده و به مرور به منطقه شهری تبدیل شده است. حصارک از جمله محله های خوش آب و هوا و آرام و کم جمعیت تهران است. این منطقه دارای مکان های گردشی و دسترسی های عالی است که آن را برای سکونت جذاب می کند. در این مطلب به معرفی حصارک و ویژگی ها و مزیت های این محله می پردازیم. پس تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

تاریخچه حصارک تهران

حصارک تهران منطقه چند است؟

محدوده جغرافیایی محله حصارک تهران

دسترسی به حصارک تهران

مترو حصارک تهران

زندگی در حصارک تهران

جاهای دیدنی حصارک تهران

بیشتر بخوانید: محله کن، محله ای سرسبز با آب و هوای عالی

تاریخچه حصارک تهران

حصارک تهران در اصل یک روستای سرسبز در تهران قدیم بوده است که باغ های میوه زیادی داشته است. حصارک با باغ های انار، انجیر، گیلاس، آلبالو، توت و گردو شناخته شده بود. این روستا دارای قنات های فراوان از جمله قنات سرقبرستای، قنات باغ نو و قنات حسینیه بوده است. این محله در گذشته به نام چند تن از اشخاص متمول و معروف تهران بوده است. به مرور زمان این محله با ساخت و سازهای خانه های یک تا دو طبقه از حالت روستایی خارج شده است. این خانه ها باعث سکونت عده بیشتری از بخش های دیگر در این منطقه شده است. تا امروز که حصارک با ساختمان های جدید و برج های مسکونی، جمعیت مهاجر بیشتری را برای سکونت جذب کرده است. 

پیش خرید آپارتمان در تهران

حصارک تهران منطقه چند است؟

حصارک بخشی از منطقه 5 شهرداری تهران محسوب شده که در منتهی الیه شمالی آن قرار دارد. حصارک از غرب به محله کن و باغ های آن، از شرق به محله مراد آباد، از جنوب به محله جنت آباد شمالی منتهی می شود.  

محدوده جغرافیایی محله حصارک تهران

حصارک از غرب به محله کن، از شرق به مرادآباد، از جنوب به بلوار سیمون بولیوار و از شمال به کوه های شمال تهران می رسد. این محله به دلیل قرارگیری در کوهپایه، دارای خیابان های شیبدار است. حصارک در گذشته به نام حصارک کن نامیده می شده که بعدها از محله کن جدا شده است. 

دسترسی به حصارک تهران

به دلیل منطقه قرارگیری حصارک تهران، دسترسی به آن از طریق بزرگراه های جنوبی آن امکان پذیر است. بزرگراه های ستاری، آبشناسان و باکری باعث دسترسی خوب و سریع به این محله می شوند. همچنین بلوار سیمون بولیوار که به صورت شرقی غربی در جنوب این محله است، رفت و آمد به این محله را آسان می کند. راه های دسترسی به حصارک با وسیله نقلیه و تاکسی بسیار خوب و کم ترافیک است. محله حصارک به محله های سعادت آباد، جنت آباد شمالی، سردار جنگل، کن و شهران، نزدیک و دسترسی خیلی خوبی دارد. سکونت در این محله برای دوست داران شمال ایران مخصوصاً مازندران، دسترسی بسیار عالی دارد. از این محله می توان از طریق آزاد راه تهران- شمال با طی حدود 1 ساعت تا 30/1 به شهرهای شمالی رسید. 

مترو-حصارک

خرید خانه در تهران

مترو حصارک تهران

این محله ایستگاه مترو ندارد ولی می توان تا ایستگاه متروی صادقیه رفته و باقی مسیر را با اتوبوس بی آر تی مستقیماً تا حصارک بروید. همچنین می توانید در ایستگاه متروی شهید اشرفی اصفهانی در خط 6 تازه تاسیس پیاده شده و با بی آر تی به حصارک برسید. 

زندگی در حصارک تهران

محله حصارک اکثراً دارای ساختمان های قدیمی و ملک های دو یا سه طبقه است. البته در سال های اخیر سرعت ساخت و ساز این خانه ها بیشتر شده است. در کنار این خانه های قدیمی، ساختمان های نوساز و چند طبقه یا برج ها و مجتمع های مسکونی بزرگ هم ساخته شده اند. این محله محدوده نسبتاً کوچکی داشته و به همین علت، خیابان ها و کوچه های کمی دارد. از جمله خیابان های مهم و بزرگ حصارک تهران، خیابان سلمان فارسی، سیمون بولیوار، خیابان امام خمینی، کشاورز و فردوسی است. از مزیت های این محله وجود بیمارستان فرهیختگان بالاتر از میدان دانشگاه و خیابان فردوسی است.  همچنین پمپ بنزین ایرانپارس به دلیل نزدیکی به حصارک و در جنوب این محله هم برای ساکنین مزیت محسوب می شود.
همچنین وجود دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات در خیابان فردوسی حصارک هم جالب توجه است. محله حصارک، امکانات و مراکز خرید زیادی ندارد. برای زندگی در این محله می توانید خریدهای خود را از محله جنت آباد شمالی یا سردار جنگل که نزدیک هستند انجام دهید. برای خرید آپارتمان و سکونت می توان هم از واحدهای چند سال ساخت و هم از آپارتمان های نوساز انتخاب کنید. قیمت آپارتمان در این محله نسبت به محله جنت آباد و سردار جنگل حدود 20 تا 30 درصد ارزان تر است. بخشی از خانه های این محله بدون سند هستند و قیمت پایینی دارند که باید به این مساله در هنگام خرید دقت کنید.

جاهای-دیدنی-حصارک

 جاهای دیدنی حصارک تهران

یکی از زیباترین مکان های دیدنی محله حصارک، دره و آبشار حصارک است. در شمالی ترین بخش حصارک و از انتهای خیابان شهدای حصارک، شروع مسیر راهپیمایی این دره است. از طریق این مسیر می توانید دره حصارک را طی کرده و به انتهای آن و آبشار و رودخانه حصارک برسید. البته در اکثر سالها، این رودخانه در فصل بهار و تابستان خشک شده و در نیمه دوم سال، پر آب است. 
دره حصارک یک مسیر کوهپیمایی برای رسیدن به قله بند عیش هم دارد. این مسیر برای کوهنوردان حرفه ای که مجهز و حرفه ای هستند مناسب است.  در سمت غربی این دره، درخت ها و باغ های میوه هم وجود دارد که باعث سرسبزی و آب و هوای بسیار خوب این منطقه است. علاوه بر این، باغ رستوران پارادایس، رستوران باغ فدک و باغ رستوران شاندیز تهران از جمله مکان های گردشی این محله است. یکی از جذابیت های محله حصارک برپایی سه شنبه بازار در محدوده فضای باز و در انتهای غربی بلوار سیمون بولیوار است.