متاورس چیست ؛ آشنایی با کاربرد، اهمیت و نحوه کار با آن

متاورس چیست ؛ آشنایی با کاربرد، اهمیت و نحوه کار با آن

29 خرداد 1401

دانستنی

متاورس چیست ؛ آشنایی با کاربرد، اهمیت و نحوه کار با آن

در این مطلب شما را با صفر تا صد مفهوم متاورس آشنا خواهیم کرد. این مقاله شما را با اصطلاح متاورس، اهمیت، کاربرد و متاورس خرید زمین آگاه خواهد کرد.

متاورس چیست

متاورس یک محیط دیجیتال شبیه‌سازی شده است که واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، بلاک چین و اصول رسانه‌های اجتماعی را برای ایجاد فضا و تعامل غنی با کاربر، ترکیب می‌کند. متاورس اساساً یک نسخه پیشرفته از اینترنت خواهد بود و از تعدادی محیط مجازی سه بعدی یا دنیاهای متصل تشکیل شده است. Player One آماده را در نظر بگیرید، اما قابل دسترس تر و کاربردی تر. رسانه های اجتماعی امروزی را در نظر بگیرید، اما یکپارچه تر و همه جانبه تر. مفهوم متاورس که اخیراً با تغییر نام فیسبوک به متا رایج شد، نحوه تعامل ما با دنیای اطرافمان را تغییر خواهد داد.

اما متاورس دقیقا چیست؟ چرا اهمیت دارد و چه کسی باید نگران آن باشد؟ 

متاورس به زبان ساده

متاورس، در هسته خود، یک اینترنت تجسم یافته است، یک حوزه اجتماعی که در آن افراد می توانند با کمک آواتارهای شخصی سازی شده ملاقات کنند. در حقیقت متاورس باعث می شود افراد احساس حضور بیشتری نسبت به یک تماس ویدیویی ساده داشته باشند . هدف متاورس بیشتر شبیه زندگی واقعی است تا رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر فید امروزی. یعنی با استفاده ار متاورس به‌جای اینکه دیگران را در جریان کاری قرار دهید، در زمان واقعی با آنها ملاقات خواهید کرد.

در فضای متاورس درست مانند زندگی واقعی، شما می توانید برخی از فعالیت ها را با افراد دیگر انجام دهید به طور مثال به کنسرت ها و رویدادهای دیگر بروید، بازی کنید، معاشرت کنید، قرار ملاقات بگذارید، کار و خرید کنید.

در نهایت، یک دلیل بزرگ وجود دارد که چرا ما هنوز متاورس نداریم:

متاورس یک شبکه است. این یک سرویس واحد نیست، بلکه مجموعه‌ای از خدماتی است که به‌طور آزادانه با هم گره خورده‌اند، هم توسط شرکت‌هایی که جاده‌های اختصاصی بین خدمات خود می‌سازند و هم توسط افرادی که مسیرهای خود را برای رسیدن از یک مقصد به مقصد دیگر شکست می‌دهند. همچنین به همین دلیل است که برخی از نسل اول خدمات مبتنی بر آواتار، مانند Second Life، به تنهایی متاورس نیستند. همانطور که اینترنت موبایل تنها یک برنامه واحد نیست و اگر بسیاری از برنامه‌ها و سرویس‌های دیگر وجود نداشت، هیچ یک از برنامه‌های موجود در گوشی شما موفق نمی‌شد، متاورس نیز برای موفقیت، به سرویس‌های به هم پیوسته زیادی بستگی دارد. 

بیشتر بخوانید: صفر تا صد تکنولوژی در املاک

متاورس چیست و چگونه کار میکند

چرا متاورس مهم است

باور کنید یا نه، عجله به سوی متاورس با عاشق شدن زاکربرگ به واقعیت مجازی آغاز نشد. در عوض، عوامل متعددی بر آن تأثیر می‌گذارد. میلیون ها نفر از پلتفرم های بازی اجتماعی مبتنی بر آواتار استفاده می کنند. همه‌گیری همه ما را به سمت یافتن اشکال جدیدی از تعامل در زمان واقعی سوق داده است و شرکت هایی مانند اپل، آمازون، گوگل و متا همگی در تلاش هستند تا بعد از گوشی هوشمند، چیز بزرگ بعدی را کشف کنند و در حالی که این روندها در زمان واقعی انجام می شوند، چند سوال بسیار مهم هنوز مطرح هستند.

آنکه دروازه بان های جدید چه کسانی خواهند بود؟ شرکت‌هایی که هدست‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی آینده را می‌سازند، در موقعیت خوبی برای بهره‌مندی مالی از متاورس و اعمال قوانین بر آن قرار می گیرند. همانطور که خود زاکربرگ اعتراف کرده است، یکی از دلایل علاقه متا به متاورس، این است که این شرکت سخت‌افزار موبایل را از دست داده و اکنون مجبور است طبق قوانین فروشگاه‌های اپلیکیشن گوگل و اپل بازی کند.

در مورد حریم خصوصی، ایمنی و رفاه روانی چطور؟ فیس بوک، یوتیوب و سایر شبکه های اجتماعی به درستی به دلیل اطلاعات نادرست و مسائل مربوط به حریم خصوصی و همچنین تأثیری که بر سلامت روان کاربران خود دارند، مورد بررسی قرار گرفته اند. همه این مسائل در متاورس ناپدید نمی شوند، اما احتمالاً به شکل بسیار متفاوتی ظاهر می شوند. استخدام ده‌ها هزار ناظر ممکن است رویکرد درستی برای جلوگیری از نفرت و آزار در محیط‌های هم‌زمان نباشد و داده‌های مکانی جمع‌آوری‌شده توسط هدست‌هایی که اتاق نشیمن افراد را بررسی می‌کنند، انواع سؤالات حریم خصوصی جدیدی را ایجاد می‌کند. توجه به این مسائل از همان ابتدا هم برای خودی های صنعت و هم برای تنظیم کننده ها مهم خواهد بود.

چه کسی و چگونه هزینه آن را پرداخت می کند؟ بخش‌های بزرگی از اینترنت مصرف‌کننده امروزی مبتنی بر تبلیغات و در راس آن، درآمدهای حاصل از اشتراک سالم است. برخی از همین مدل ها ممکن است در متاورس کار کنند. همچنین ممکن است شاهد بازگشت به مدل‌های تجاری معامله‌ای باشیم که شاید حتی با تامین مالی غیرمتمرکز نیز تامین شود. مدل‌های کسب‌وکار این خدمات در آینده تأثیر عمده‌ای بر شرکت‌هایی خواهد داشت که برای ساخت متاورس رقابت می‌کنند، اما آنها در نهایت می‌توانند تصمیم بگیرند که چه کسی در این جهان‌های جدید شرکت کند، از مشاغل کوچک گرفته تا افراد عادی.

بیشتر بخوانید: ساختمان های هوشمند را بیشتر بشناسید !

بازیکنان

شرکت های زیادی وجود دارند که سعی در ساخت متاورس دارند. در اینجا تعدادی از بزرگترین بازیکنان در فضا آورده شده است:

شرکت متا در سال ۲۰۲۱ ، ۰ ۱ میلیارد دلار برای فناوری های متاورس هزینه کرده است. تلاش‌های این شرکت شامل سخت‌افزار VR، اپلیکیشن‌های اجتماعی واقعیت مجازی مانند Horizon و شرط‌بندی آن بر روی پوشیدنی‌های واقعیت افزوده است.

دنیای Proto-metaverse Roblox درآمدی معادل ۴۵۴ میلیون دلار در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ داشت. این شرکت همچنین روزانه بیش از ۴۳ میلیون کاربر فعال دارد که بیشتر آنها بچه هستند.

اپل از هیاهوی متاورس دور مانده است، اما سرمایه گذاری های عظیم این شرکت در سخت افزار واقعیت افزوده نشان می دهد که می خواهد اپ استور بخشی از هر چیزی باشد که در آینده به ارمغان خواهد آورد.

مردم درباره متاورس چه می گویند

"چشم انداز کامل Metaverse چندین دهه است. این نیاز به پیشرفت های فنی خارق العاده و بازنگری در سیاست های تجاری و تغییرات در رفتار مصرف کننده دارد. اما این اصطلاح اخیراً بسیار محبوب شده است .متیو بال، مدیر اجرایی هالیوود که به متخصص متاورس تبدیل شده است، در پیشگفتار کتاب آینده‌اش «The Metaverse» گفنه "امید ما این است که در یک دهه آینده، متاورس به یک میلیارد نفر برسد، صدها میلیارد دلار تجارت دیجیتال را میزبانی کند و از مشاغل برای میلیون‌ها سازنده و توسعه‌دهنده حمایت کند."

همچنین مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا، جدول زمانی بلندپروازانه تری را در نامه موسس متا ترسیم می کند. او می گوید" اینترنت برای اطلاع رسانی و متاورس برای ارتباطات اجتماعی است. من دیگر به فاصله فیزیکی یا همه این محدودیت ها از نظر اینکه با چه کسی تعامل دارم یا اینکه چگونه شخصیتم را نشان می دهم محدود نیستم.

کریگ دوناتو CBO CBO سال گذشته به پروتکل گفت که چرا فکر می کند شرکت او موقعیت خوبی برای متاورس دارد. او می گوید:"امیدوارم متاورس به عنوان یک رسانه آینده بتواند موتور بسیار بهتری برای بهره وری اقتصادی نسبت به هر سیستم دیگری باشد و ما در نهایت به نقطه ای برسیم که درصد بسیار بیشتری از سود به آن اختصاص یابد. 

بیشتر بخوانید: معرفی ۰ ۱ شهر برتر برای زندگی در  سال ۲۰۲۲ 

متاورس به چه معناست

متاورس خرید زمین

NFT زمین مجازی در متاورس

متاورس محیطی ایجاد کرده که در آن می‌توان زمین مجازی خریداری کرد. NFT زمین، یک قطعه فضای دیجیتال قابل خرید در یک پروژه متاورس است که مالک توکن غیر قابل تعویض (NFT) می‌تواند از این زمین برای اهداف مختلف استفاده نماید.در پروژه متاورس افراد می توانند نقشه را به مناطق کوچکتر تقسیم نموده و آنها را در یک یا چند پروژه مزایده زمین به فروش برسانند. این پرداخت‌ها معمولاً با ارز دیجیتال انجام می‌شود، اما در برخی از پروژه‌ها (ارزهای کاغذی مانند دلار) پذیرفته می شود.

در پروژه متاورس پس از آنکه خرید زمین انجام شد، یک تور مجازی سه‌بعدی برای بازدید به مالک و بازدیدکنندگان ارائه می‌شود. از آنجایی که زمین ها NFT هستند، اثبات اصالت و مالکیت بر این دارایی‌های دیجیتال با استفاده از فناوری بلا‌ک‌چین محقق می‌شود. در ادامه این فرایند مالک می تواند زمین را در بازار ثانویه با مبادله‌ شخص ثالث یا از طریق اکوسیستم پروژه متاورس به فروش برساند.

جهت مشاهده آگهی های خرید زمین در سراسر کشور به وبسایت آقای املاک مراجعه کنید.

متاورس بازی

متاورس یک دنیای مجازی بسیار فراگیر است که در آن افراد برای بازی، معاشرت و کار دور هم جمع می‌شوند. متاورس همچنین با توسعه Web3.0 مرتبط است، که برخی معتقدند فصل بعدی پیشرفته اینترنت خواهد بود، فصلی که بر پایه بلاک چین ساخته شده است.

حرف آخر:

مهم نیست که ایجاد متاورس یک یا چند دهه طول بکشد، واضح است که سخت افزار همه جانبه نقش مهمی در محبوبیت آن ایفا خواهد کرد. به همین دلیل است که مسابقه اسب دوانی بین شزکت های متا، اپل، اسنپ، مایکروسافت و دیگران برای ساخت عینک AR بسیار مهم است. هر کسی که در این پروژه برنده شود ممکن است به طور خودکار برنده متاورس نیز نباشد، اما قطعاً یک مزیت بزرگ برای تیم میزبان خواهد داشت.