راه پله آپارتمان ؛ از نکات ایمنی تا انتخاب رنگ مناسب

راه پله آپارتمان ؛ از نکات ایمنی تا انتخاب رنگ مناسب

16 فروردین 1401

دانستنی

راه پله آپارتمان ؛ از نکات ایمنی تا انتخاب رنگ مناسب

می توان گفت راه پله یکی از ابتدایی ترین مسیرها بین دو سطح با ارتفاع زیاد می باشد که اگر طبق اصول و ایمنی ساخته شود در مواقع عادی، کاملاً قابل استفاده و راحت و در زمان بروز حادثه از قبیل آتش سوزی و زلزله، مقاوم و ایمن است. جهت اجرای پله، مراحل مختلفی از جمله عملیات پی سازی و نصب صفحه ستون مربوط به تیرآهن پله، برشکاری و جوشکاری تیرآهن‌های مربوط به پله، اجرای طاق ضربی دال پله و دوغاب ریزی روی آن و همچنین نصب و اجرای سنگ پله وجود دارند که در هر مرحله لازم است از وسایل ایمنی مربوط به کار خود استفاده کرد.كاركردن بالا و اطراف راه پله‌ها و نردبان‌ها مخاطره آمیز است.

به عنوان نمونه راه پله‌ها و نردبان‌ها منابع عمده‌ی صدمات و تلفات در میان مشاغل ساختمانی هستند. و بسیاری از این صدمات به حدی خطرناک هستند كه در زمان پایان كار هم الزامی هستند.

نکات ایمنی راه پله

۱..تمام پلکان‌هایی که در راه خروج واقع شوند باید دارای ساختار پایدار و ثابت باشند. عرض راه پله‌ها و پاگردها نباید در هیچ قسمت از طول مسیر کاهش یابد.

۲..هر راه پله باید دست کم ۱۱۰ سانتی متر عرض مفید داشته باشد مگر آنکه تعداد استفاده کنندگان از ۵۰ نفر کمتر باشد که در آن صورت عرض راه پله به حداقل ۹۰ سانتیمتر کاهش داده شود.

۳.هر پله باید دست کم ۲۰۵ ‌سانتی متر تا سقف بالای خود ارتفاع داشته باشد و بین هر دو پاگرد متوالی حداکثر فاصله قائم ۳۷۰ سانتی متر باشد.

۴.ارتفاع هر پله حداکثر ۱۸ سانتی متر و حداقل ۱۰ سانتی متر باشد.

۵.هر کف پله باید حداقل ۲۸ سانتی متر پاخور و حداکثر ۲٪ شیب داشته باشد.

۶.استفاده از پله‌های قوسی در صورتی مجاز است که حداقل اندازه کف (پاخور) هر پله در فاصله ۳۰ سانتی‌متر از باریک‌ترین قسمت  ۲۸ سانتی‌متر باشد و اندازه شعاع قوس کوچکتر پله از دو برابر عرض آن کمتر نباشد.

۷. ابعاد داخل باکس راه‌پله باید بین ۲۴۰ تا ۴۸۰ سانتی‌متر باشد.

۸. درصورتی‌که در ساختمان چهار واحد در یک طبقه باشد یک واحد راه‌پله کافی می‌باشد.

۹. در هر طبقه بیشتر از چهار طبقه باشد باید دو واحد راه‌پله و آسانسور در نظر گرفته شود.

۱۰. نورگیر در راه‌پله‌ها باید رعایت گردد، در قطعات کوچک‌تر ۲ متر و در قطعات بزرگ‌تر ۲۰۰ متر در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: شیشه ساختمان ؛با انواع و کاربردهای آن آشنا شوید!

اصول ایمنی راه پله

پیش خرید آپارتمان در تهران

چرا باید از نرده در راه پله استفاده کرد

وجود نرده در کنار پله مانع از سقوط افراد از راه پله ها می شود و وجود آن از نظر ایمنی ضروری می باشد علاوه بر آن از نظر زیبایی هم تاثیرات بسزایی دارد امروزه می‌توان هنگام طراحی دکوراسیون منزل، از همه‌ی مسائل ساده و پیش پا افتاده نیز بهره برد و برای زیبایی هرچه بیشتر منزل تلاش کرد.  باید از هر فرصتی برای زیباسازی محیط استفاده کرد. استفاده از نرده‌های زیبا با طرحی خاص می‌تواند فرصت مناسبی باشد. متأسفانه بسیاری از طراحان نرده را تنها وسیله‌ای برای محافظت می‌دانند.

درحالی‌که امروزه باید علاوه بر رعایت اصول ایمنی، اصول زیبایی را نیز در نظر داشت و همه‌ مسائل را از بعد زیبایی‌شناسی نیز مشاهده کرد. انتخاب درست نرده‌ها، می‌تواند  بر روی زیبایی راه‌پله‌ها تأثیر بگذارد. پس برای انتخاب درست و مناسب نرده باید حتی به عناصر مصرفی در نرده نیز دقت کنیم. امروزه استفاده از نرده‌های شیشه‌ای، استیل، چوبی و آلومینیومی طرفدار بیشتری دارد. زیرا هم از لحاظ عمر جنسشان، مطمئن هستند و روی آن‌ها به‌سادگی خط و خش نمی‌افتد، و هم سرعت نصب آن‌ها بیشتر است، و مقرون به‌صرفه‌تر نیز هستند. انتخاب هر یک از این متر یال هم بستگی به سبک منزلتان دارد که کدام متریال بیشتر به راه‌پله و سبک محیطتان می‌آید.

بیشتر بخوانید: درب های اتوماتیک ؛ مزایا،کاربرد و انواع آن

راه پله گرد

راه پله گرد بیشتر در فضاهایی طراحی می شود که شما نیاز به ایجاد راه پله ای با کمترین اشغال فضا دارید یا قصد حس متفاوت به فضا را دارید. راه پله گرد یک اثر هنری است که با ویژگی های زیبایی خود در هر فضای داخلی طراحی می شود. 

راه پله چوبی

 پله های چوبی به خصوص راه پله های گرد چوبی یک طراحی منحصر به فرد در هر ساختمان به شمار می رود. آنها غالباً در خانه هایی نصب می شوند که فضای موجود مسئله ساز است و وجود یک پله معمولی امکان پذیر نیست. با شکل ها و طرح های خاص ، آنها اغلب در بسیاری از پروژه ها به یک موضوع طراحی داخلی برجسته تبدیل می شوند. محبوب ترین انتخاب پله گرد چوبی با ستون دایره ای است ، اما اگر می خواهید یک پله راحت با طراحی مدرن داشته باشید ، پله گرد چوبی با ستون مربع نیز گزینه خوبی است. 

از نظر طراحی ، موارد فنی زیادی وجود دارد که باید هنگام طراحی یک پله گرد چوبی به آنها توجه کنید. در واقع برخی از قوانین هندسی وجود دارد که شما باید از آنها پیروی کنید و آنها را در نظر بگیرید تا یک راه پله مارپیچ را به روش صحیح و با ابعاد مناسب طراحی کنید. 

بیشتر بخوانید: لابی ساختمان چیست ؛ چه مزایا و کاربردی دارد؟

خرید خانه در تهران

رنگ مناسب راه پله آپارتمان

رنگ مناسب برای راه پله آپارتمان

رفت و آمد از راه پله ها در آپارتمان هایی که از آسانسور برخوردار هستند، کمتر است، اما در آپارتمان های فاقد آسانسور، راه پله ها مسیر هر روز و پر رفت و آمد ساکنین ساختمان می باشند که اگر با رنگ های نامناسب رنگ آمیزی شوند، بسیار کسل کننده می شوند، به همین دلیل انتخاب رنگ در نقاشی راه پله های آپارتمان ها اهمیت بسزایی دارد.

در آپارتمان های مسکونی به ویژه آپارتمان های بدون آسانسور رنگ راه پله ها باید به گونه ای باشد که دیرتر چرک شوند و  قابل شست و شو باشند، چرا که نظافت هر هفته راه پله ها توسط خود ساکنین یا شرکت های خدماتی نظافتی صورت می گیرد که هر کدام ممکن است از شوینده های مختلف استفاده کنند، بنابراین رنگ راه پله علاوه بر اینکه باید قابل شست و شو باشد، ماندگاری و مقاومت بالایی در برابر مواد شوینده داشته باشد تا طول عمر بیشتری داشته باشد.

رنگ هایی نظیر رنگ طوسی، سفید استخوانی، کرم و رنگ های خنثی، رنگ هایی هستند که چرک تاب می باشند و برای مسیر های پر رفت و آمد خانه های آپارتمانی مناسب ترند.

وبسایت آقای املاک تخصصی ترین وبسایت در زمینه مشاغل ساختمانی است که صفر تا صد ساختمان را می توانید در آن به راحتی پیدا کنید. اگر پیمانکار در زمینه تاسیساتی ، تزئیناتی ، خدماتی و ساختمانی هستید می توانید خدمات خود را به صورت کاملا رایگان آگهی کنید تا کاربران آقای املاک با خدمات شما آشنا شوند.