تعویض پریزهای خراب،خودتان دست به کار شوید!

تعویض پریزهای خراب همانند دیگر وسایل خانه به راحتی انجام می شود. این مقاله در مورد تعویض پریزهای خراب بدون نیاز به برق کار گفته است پس ما را همرهی کنید. کلید ها و پریز خانه هم مثل وسایل دیگر با گذشت زمان خراب میشوند ونیاز به تعویض دارند. حتی برخی پیش از فروش یا رهن واجاره خانه خود را تعمیرمی کنند که تعمیر یا تعویض پریزهم شامل این مورد می شود.  نیازی نیست برای تعویض کلیدها وپریز های خانه هزینه ای اضافی پرداخت کنید.ابتدا باید یک کلید و پریز مناسب انتخاب کنیم که علاوه برعبور بهتر جریان برق، در زیبایی دکوراسیون خانه نیز نقش مؤثری دارند.

در این مطلب گفته شده که چطور خودتان بدون نیاز به برق کار پریز خانه خود را تعویض کنید.

تعمیر پریز خانه
برای اینکه تعویض کلید و پریز با ایمنی کامل انجام شود ابتدا باید برق آن قسمت قطع شده باشد، سراغ جعبه فیوز بروید و فیوز مربوط به آن قسمت از خانه را قطع کنید، اگر نمیدانید کدام یک فیوز مربوط هستند میتوانید هر کدام از آنها را قطع کرده و با فازمتر پریز را چک کنید و از قطع بودن برق مطمئن شوید، اما اگر مشکل نور ندارید و میتوانید کل فضا را ببینید فیوز اصلی را قطع کنید و با خیال راحت به کارتان برسید.

 

سپس روکش روی پریز را باز کنید در مدل‌های قدیمی روی همان روکش یک یا دو پیچ تعبیه شده که با باز کردن آنها میتوانید روکش را جدا کنید، اما در برخی مدل‌های جدید پریز برق باید ابتدا با یک پیچ‌گوشتی دو سو، روکش پلاستیکی اول را جدا کنید و بعد به پیچ‌های اصلی پریز برسید.
بعد از اینکه روکش را جدا کردید باید مغزی پریز یا کلیدی که میخواهید آن را تعویض کنید هم باز شود، قبل از وصل کردن پریز برق سالم باید نوع سیم ها و پیچ ها را مشخص کنید. وقتی پریز را بیرون بیاورید سه نوع سیم می بینید : سیم مشکی که سیم برق است، سیم سفید که خنثی است و سیم مسی که سیم اتصال به زمین است.

می توانید با موبایل از سیم ها عکس بگیرید تا چینش آن ها را فراموش نکنید

در برخی از پریزهای برق پیچ هایی که سیم ها به آن وصل میشوند هم کدگذاری شده اند. پیچ های برنجی محل اتصال سیم برق است و در سمت راست پریز قرار دارد. پیچ های نقره ای محل اتصال سیم های خنثی است و در سمت چپ قرار دارد. پیچ های سبز هم برای سیم اتصال به زمین است که پایان پریز قرار دارد.ممکن است طراحی پریز برق شما متفاوت باشد. بهتر است قبل از هر چیز راهنمای داخل جعبه پریز را مطالعه کنید

انواع پریز

حالا باید سیم هارا به پریز جدید وصل کنید

شما باید پیچ را در هنگام قرارگیری صحیح سیم در جای خود، محکم کنید. نکته مهم در این رابطه این است که در صورت جابه‌جا بستن جای دو سیم برق، از نظر فنی مشکلی رخ نمی‌دهد؛ اما بهتر است به همان شکل قبلی خود بسته شوند. در مرحله بعدی شما باید اطمینان حاصل کنید که سیم، در زیر پیچ محکم شده و باز نمی‌شود.

سپس پریز و محافظ آن را کامل ببندید و پیچ‌ها را محکم کنید.

نکته آخراینکه درصورت نصب پریز برروی چوب ام دی اف یا دیوارهای کاذب باید ابتدا به‌وسیله دلر و مته گرد بر، یک سوراخ به قطر ۷ سانتی‌متر در داخل ام دی اف ایجاد کنید پس همانند روش قبل در دو طرف کلید برق پیچ‌های ام دی اف قرار دهید و مثل روش بالا کلید را نصب کنید.

مطالب مشابه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *