صفر تا صد آشنایی با محله قدیمی طرشت!

طرشت نام محله ای در محدوه غرب استان تهران است در این مطلب می خواهیم درباره تاریخچه، بافت و امکانات رفاهی و به روزترین قیمت آپارتمان در این محله صحبت کنیم به شما پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا آخر بخوانید.

طرشت منطقه چند تهران است؟

تمامی مناطق تهران ویژگی های خاص خودش را دارد در این بین منطقه ٢ تهران همانند منطقه ۵ به علت رشد و گسترش ساخت وساز در زمینه تجاری و وجود مراکز خرید بزرگ و فضاهای سبز مطلوب، مورد توجه خیلی از افراد قرار گرفت.

در این مقاله می خواهیم از صفر تا صد یکی از محله های منطقه ۲ با شما صحبت کنیم.نام این محله طرشت است، در گذشته منطقه طرشت یکی از ییلاق های خوش آب ‌و ‌هوای تهران محسوب می شد به همین دلیل نام این محله طرح رشت نام گرفت که رفته رفته به طرشت مبدل شد. محله طرشت کنونی یکی از روستاهای قدیمی تهران به ‌شمار می رفت تا جایی که به گفته اهالی این محله  قدمت آن تا زمان سلجوقیان هم می رسد.

قدمت محله طرشت

در قدیم طرشت یکی از بزرگ‌ ترین توتستان‌های تهران را در خود جای داده بود که به مرور زمان ساختمان های چند طبقه جای این باغ‌ها را گرفت البته هنوز آثار کمی از این توتستان ها در کوچه پس کوچه های و خیابان های  این محله دیده می شود. حدود ۵۰ سال پیش، طرشت دهکده بسیار زیبایی بود که در مجاورت آن روستاهای کن و جی درار داشتند. این روستا به دلیل وجود مدرسه آموزشی اسلامی، علامه و بزرگان زیادی را تحویل جامعه داد. شیخ عبدالله طرشتی که یکی از علما در مذهب شیعه می‌باشد در این مدرسه درس خواند و در همین محله زندگی کرد و درگذشت.

بافت محله طرشت

بافت محله طرشت

شاید بهتراست اینگونه به شما بگوییم که در واقع محله طرشت از آن دسته محله های شهر تهران است که هم بافت سنتی خودش را حفظ کرده و هم درگیر نوسازی و ساخت و ساز گسترده ای شده است. به تعبیری تعداد بافت خانه های نوساز و قدیمی در این محله برابری می کند. در این محله تعداد بیشماری تعمیرگاه وجود دارد و به نوعی قطب تعمیرگاه ماشین نام گرفته است. از طرفی دارای چندین کارواش و دیگر مراکز ارائه خدمات خودرو است.

نقشه محله طرشت تهران

موقعیت جغرافیایی این محله به گونه ای است که در شمال شرقی برج آزادی تهران قرار گرفته است. طرشت در مجاورت دانشگاه شریف تهران قرار دارد به همین دلیل دارای خوابگاه دانشجویی متعددی است. در سالهای گذسته دریان نو، صادقیه، شهرآرا، تهران ویلا و شهرک شهید فکوری جز طرشت محسوب می شد اما به گذشت زمان این مناطق از طرشت جدا شدند و در حال حاضر خود محله محسوب می شوند. اکنون قسمتی از آریاشهر، بلوار اکبری، خیابان سلطان محمدی، میدان سما و خیابان تیموری محدوده طرشت را تشکیل می‌دهند.

نقشه راهنمای محله طرشت

از خیابان‌های طرشت تهران می‌توانیم به خیابان صالحی، خیابان اکبری، خیابان تیموری، خیابان آزادی و… اشاره کنیم. طرشت از شمال به صادقیه، از جنوب به خیابان آزادی ، از غرب به بزرگراه محمد علی جناح و از شرق به بلوار شهید تیموری و شهید جواد اکبری ختم می شود.

قیمت آپارتمان در طرشت

اگر شما به دنبال خرید آپارتمان‌ یا رهن و اجاره آپارتمان در محله طرشت هستید، می‌توانید میان آگهی‌های خرید یا رهن و اجاره آپارتمان در وبسایت آقای املاک ملک ایده‌آل خودتان را در این وسایت به راحتی پیداکنید.

ایستگاه مترو طرشت

این منطقه از لحاظ دسترسی در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد یا بهتر است اینگونه بگوییم سرتا سر طرشت را ایستگاه مترو و وسایل حمل و نقل عمومی احاطه کرده است. دو ایستگاه مترو دراین محله قرار گرفته است یکی ایستگاه طرشت و دیگری ایستگاه مترو دانشگاه شریف؛ از طرفی در قسمت غربی این منطقه خطوط اتوبوس تندرو و ایستگاه‌های تاکسی برای اکثر تقاط شهر تهران قرار دارند . در قسمت جنوبی طرشت یعنی در خیابان آزادی هم ایستگاه استاد معین قرار دارد. برای افرادی هم که دارای وسیله نقلیه می باشند باید این خبر خوش را بدهیم که طرشت به بزرگراه‌های یادگار امام، محمدعلی جناح و شیخ فضل ‌الله نوری راه مستقیم دارد. از طرف دیگر جایگاه سوخت (پمپ بنزین جناح) واقع در بزرگراه محمدعلی جناح قرار دارد.

ایستگاه های مترو در محله طرشت

معرفی چند مکان تفریحی، ورزشی، فرهنگی و درمانی این منطقه

پارک و بوستان های کوچک و بزرگ زیادی در این محله قرار گرفته و به تعبیری از لحاظ مراکز تفریحی در رتبه بسیار خوبی قرار دارد ازمکان های تفریحی این محله میتوانیم از بوستان معروف شهدای طرشت واقع در خیابان شهید اکبری که  آرامگاه شیخ عبدالله طرشتی در آن قرار دارد ،پارک عزیزی واقع در خیابان شهید صالحی، بوستان جاوید نام ببریم.

در حال حاضر محله طرشت دارای مراکز خرید به ‌صورت مجتمع های تجاری بزرگ نیست اما فروشگاه‌ها و مجتمع تجاری های بزرگی مانند پاساژ گلدیس و افق و تهرانی به صورت پراکنده در اطراف این محله نیازهای ساکنین را برطرف می کنند.

باغ های محله قدیمی طزشت

اگر بخواهیم از اماکن فرهنگی این محله قدیمی برای شما صحبت کنیم باید به کتابخانه علامه طرشتی واقع در بلوار شهید جواد اکبری اشاره کنیم. یکی دیگر از مراکز فرهنگی در این محله سرای محله طرشت واقع در بلوار محمد علی جناح، خیابان شهید حمید صالحی نبش کوچه ولد خانی جنوبی نام دارد . از لحاظ مراکز بهداشتی و درمانی این محله محبوب در ابتدا باید بگوییم که طرشت در حال حاضر فاقد بیمارستان است اما می توانیم به درمانگاه هایی چون درمانگاه آل یاسین واقع در خیابان شهید صالحی و درمانگاه شهید کاظمیان واقع در خیابان شهید قلانی اشاره کنیم.

چند مجموعه ورزشی بسیار معتبر در این منطقه وجود دارد که به صورت خیلی حرفه ای پاسخوی ساکنین این محله هستند.مورد اول مجموعه ورزشی نیل واقع در خیابان شهید علی حسینمردی، مورد دوم مجموعه ورزشی شهدای طرشت واقع در خیابان طرشت جنوبی و در آخر مجموعه ورزشی الزهرا (س) واقع در خیابان شهید عزیزی است.

مطالب مشابه ...

3 دیدگاه‌

  1. آتوسا گفت:

    چه محله زیبایی نمی دونستم کوچه باغای خوشگل داره پس باید آبو هواشم خوب باشه

  2. بیژن مرتضوی گفت:

    متروی طرشت، که توی محله طرشت نیست

  3. فرامرز گفت:

    یه جاهایی از محله طرشت هنوز کوچه باغ های قدیمی رو با همون بافت داره و ساخت و ساز نشده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *